Przejdź do treści

Rozgrzewka i rozciąganie – podstawowe elementy każdego treningu

Bieganie, to popularna i korzystna forma aktywności fizycznej. Pozwala utrzymać dobrą sprawność, wysoki poziom odporności i osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Należy jednak pamiętać, iż rozgrzewka i rozciąganie to dwa nieodłączne elementy każdego treningu. Rozgrzewka po bieganiu czy przed? Jak się rozciągać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Rozgrzewka przed bieganiem

Rozgrzewka po bieganiu to zdecydowanie niekorzystne rozwiązanie. O rozgrzanie się warto zadbać przed treningiem. Dzięki temu przygotujesz organizm na wysiłek, zwiększysz swoją efektywność a ryzyko kontuzji zostanie skutecznie zminimalizowane. Oto kilka ćwiczeń rozgrzewających, które warto wykonać przed bieganiem:

  1. Wykroki – ilość powtórzeń: po 15 na każdą stronę.
  2. Wymachy: ilość powtórzeń:po 10 na każdą stronę.
  3. Skip A oraz skip C – każde ćwiczenie należy wykonywać przez około minutę.
  4. Skrętoskłony – wykonuj je przez około półtorej minuty.

Pamiętaj o odpowiednim oddechu oraz o starannym wykonywaniu ćwiczeń.

Rozciąganie po treningu – kilka ćwiczeń

Po treningu, należy pamiętać także o stretchingu. Dzięki temu można zwiększyć mobilność mięśni, zrelaksować się, zregenerować oraz zminimalizować ryzyko kontuzji. Aby stretching przyniósł najlepsze efekty, powinien trwać od dziesięciu do piętnastu minut. Podczas rozciągania należy zadbać o miarowy oddech, dokładne wykonywanie ćwiczeń oraz unikanie gwałtownych ruchów. Rozciąganie można wykonywać nie tylko po treningu, ale także na co dzień, dla lepszego samopoczucia i sprawności. Przykładowe zestawy ćwiczeń znajdziesz w serwisie YouTube. Prawidłowe rozciąganie powinno obejmować wszystkie grupy mięśni.

Podsumowanie

Rozgrzewka i rozciąganie, to dwa nieodłączne elementy każdego treningu. Dzięki nim można zminimalizować ryzyko kontuzji, przygotować organizm do wysiłku oraz wspomóc regenerację – to najważniejsze korzyści wynikające z dbania o odpowiednią rozgrzewkę oraz stretching. Te dwa elementy są bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o aktywności takie jak bieganie. Jogging jest efektywny i przyjemny, ale bez rozciągania i rozgrzewki można narazić się na poważne kontuzje. Nie zapominaj więc o tych ważnych elementach treningu i ciesz się pozytywnymi efektami. Podczas stretchingu i rozgrzewki przykładaj się do techniki wykonywanych ćwiczeń i pamiętać o spokojnym, miarowym oddechu.Rozciąganie można wykonywać także poza treningami, dla lepszego samopoczucia i dobrej formy. Już po kilku tygodniach regularnego stretchingu zauważysz pozytywne efekty.