Przejdź do treści

Pierwszy raz na siłowni – od czego zacząć? Jak ćwiczyć?

Wszystko, co musisz na początek wiedzieć o prawidłowym korzystaniu z siłowni jest zawarte w tym artykule. Rozsiądź się wygodnie i zaczynamy!

Pójście na siłownię po raz pierwszy może być dość trudnym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli nie jesteś zaznajomiony z obsługą siłowni oraz szeroką gamą maszyn i urządzeń to pierwsze kroki mogą wydawać się niemal niemożliwe.

Ale tak nie myśl! W rzeczywistości, gdy wejdziesz na siłownię, odkryjesz wspierającą społeczność i świat osiągnięć, o których istnieniu nigdy nie myślałeś. Podstawowym elementem dbania o kondycję i zdrowego stylu życia jest prawidłowe korzystanie z siłowni. Na szczęście nie ma w tym żadnej tajemnicy – przedstawimy kilka wskazówek, których należy przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa i dla komfortu osób wokół Ciebie.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do swojego pierwszego pobytu na siłowni, wracasz po jakimś czasie, czy po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę na ten temat, nasz przewodnik dotyczący rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni jest wart przeczytania.

Czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Kiedy wchodzisz na siłownię po raz pierwszy, możesz napotkać nieznane widoki. Maszyny obciążające, które wyglądają jak narzędzia tortur, stosy upchniętego na wydawałoby się małej powierzchni sprzętu i dużo ćwiczących ludzi.

Na pierwszej wizycie na siłowni poświęć nieco czasu na zapoznanie się z maszynami i sprzętem z pomocą wykwalifikowanego pracownika ośrodka. Przeczytaj instrukcje na maszynach i postępuj powoli z każdym nowym urządzeniem. Zanim wyjdziesz z siłowni, będziesz już całkowicie zaznajomiony z tym wszystkim, co godzinę temu wyglądało ci na całkiem obce.

Co z bezpieczeństwem?

Właściwe korzystanie z siłowni oznacza korzystanie z niej bezpiecznie. Zwłaszcza gdy nadal uczysz się obsługi sprzętu i ciężarów na siłowni to nie przesadzaj z ciężarem, a bardziej skup się na technice.

Bezpieczeństwo na siłowni to:

 • Podnoszenie w ramach swoich możliwości
 • Używanie prawidłowej techniki
 • Usuń przeszkadzające ci ciężarki, ręczniki, butelki itp. z najbliższej okolicy przed wykonaniem ruchu
 • Dużo pij
 • Przestań ćwiczyć, jeśli poczujesz zawroty głowy lub ból
 • Używaj wszelkich wymaganych aparatów ortopedycznych i sprzętu wspomagającego jeśli jest on u ciebie konieczny.

Jak być kulturalnym na siłowni?

Jeśli masz szczęście to masz siłownię tylko dla siebie. Ale zazwyczaj są tam inni ludzie, więc uważaj na tych wszystkich ćwiczących wokół ciebie. Jeśli nadal uczysz się korzystania z siłowni, możesz popełnić kilka niewielkich błędów, takich jak np. zapomnienie butelki z wodą. Nie przejmuj się takimi drobiazgami! Po prostu spróbuj pamiętać o swoich rzeczach i zażądać podanych wyżej.

Ćwicz dobre nawyki treningowe już od pierwszego razu na siłowni:

 • Nigdy nie przerywaj czyjegoś treningu i nie udzielaj nieproszonych porad
 • Jeśli potrzebujesz skorzystać z jakiegoś sprzętu, a nie ma tam dla ciebie miejsca to poczekaj, aż ktoś zakończy ćwiczenie, zanim podejdziesz
 • Zostaw swoje ego za drzwiami i zajmuj tylko tyle miejsca, ile potrzebujesz
 • Nie gap się na ludzi, gdy ćwiczą – nikt tego nie lubi!
 • Pamiętaj o higienie
 • Na maszynach i ławkach zawsze używaj ręcznika do wycierania potu
 • Po użyciu sprzętu pamiętaj, aby go wytrzeć
 • Zawsze miej buty, koszulę i skarpetki na zmianę
 • Po użyciu sprzętu oczyść wodę lub pot
 • Korzystaj że sprzętu zgodnie z przeznaczeniem i odkładaj zawsze na miejsce, gdy już skończysz
 • Jeśli przerywasz trening, aby porozmawiać przez telefon, sprawdzić media społecznościowe lub odpocząć to zwolnij nie zajmuj niepotrzebnie nadal sprzętu.

Czy mogę używać słuchawek na siłowni?

Tak. Jednak ze względów bezpieczeństwa upewnij się, że słuchawki są dobrze dopasowane do uszu i nie będą ci wypadać, a głośność miej na poziomie, który nie przeszkadza innym. Poza tym nie używaj słuchawek podczas grupowych zajęć fitness.

Czy coś jeszcze?

Na siłowni obowiązuje wiele zasad. Nie martw się, po kilku dniach będziesz mieć pewność, że wiesz, jak prawidłowo korzystać z siłowni. Wielu początkujących obawia się, że zajmie to zbyt długo, ale prawdę mówiąc trwa to mniej niż tydzień. Pamiętaj, że zawsze obok są trenerzy gotowi pomóc Ci. Niezależnie od wieku, poziomu sprawności lub celów treningowych możesz opanować zasady panujące na siłowni i odkryć zdrowsze życie.

Wyznacz sobie cele

Najlepiej zacznij od małych, mierzalnych celów, takich jak chodzenie na siłownię 3 razy w tygodniu. Następnie ćwicz i ćwicz, aż przyzwyczaisz się do korzystania z siłowni. Wtedy możesz zwiększyć dni treningu do 4-5 razy w tygodniu. Wyznaczanie celów jest ważną częścią motywowania się i wyrobienia nawyku trzymania się rutyny treningowej, zwłaszcza gdy nie masz na to ochoty.

Nikt cię nie osądza

Podczas pierwszej wizyty na siłowni na pewno zobaczysz wysportowanych i umięśnionych ludzi podnoszących duże ciężary. Można łatwo poczuć się onieśmielony, ale pamiętaj: nikt cię nie osądza. Większość ludzi jest zbyt skupiona na bezpiecznym i prawidłowym podnoszeniu, więc prawdopodobnie nawet nie zarejestruje Twojej obecności. Ci, którzy to robią, prawdopodobnie cieszą się, że stawiasz pierwsze kroki na swojej treningowej drodze – tak jak kiedyś oni. Dlatego:

Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczyna. Każdy, kogo widzisz na siłowni, jest na innym etapie sprawności. Niektórzy mogli kroczyć tą ścieżką od lat, inni przez miesiące lub tylko dni. Nie ma powodu, abyś czuł się onieśmielony lub zawstydzony.

Zastanawiasz się nadal czy jesteś gotowy na siłownię?

W takim razie zrób tak: spakuj torbę (nie zapomnij o ręczniku¡) i idź do najbliższej siłowni/centrum fitness. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy raz na siłowni, czy też pierwszy raz od kilku lat podczas pierwszej wizyty wykwalifikowany trener pokaże Ci zasady prawidłowego korzystania z siłowni, abyś mógł śmiało zacząć dążyć do swoich celów.