W sklepie ze sterydami, na siłowni, a nawet na forum dla kulturystów, można spotkać się z pojęciem „Testosteron na masę mięśniową”. Czy jednak rzeczywiście warto sięgać po sterydy anaboliczno-androgenne? Okazuje się, że tak. Środek ten polecają nie tylko sportowcy, ale również specjaliści z dziedziny bodybuildingu oraz lekarze.
Popularność Testosteronu wynika z kilku powodów. Po pierwsze, buduje on muskulaturę, dodaje siły oraz podnosi wytrzymałość lekkoatlety czy innego, aktywnego fizycznie człowieka. Po drugie, przywraca prawidłowe funkcjonowanie męskiego organizmu, kiedy pojawi się taka potrzeba. I po trzecie, środek ten jest niedrogi, ogólnodostępny i bezpieczny, co także przemawia za przyjmowaniem właśnie jego. Poniżej zaprezentowano zbiór najważniejszych informacji na temat tego środka, czyli m.in. jego właściwości, funkcje oraz sposoby jego podniesienia.
Czym jest Testosteronron i jaką pełni rolę u mężczyzn?
Jest to środek iniekcyjny, przyjmowany ze względu na właściwości anaboliczne i androgenne. Kulturyści, którzy go przyjmują, zauważają u siebie przede wszystkim wzrost siły, wytrzymałości i masy mięśniowej, co jest oczywiście wynikiem przyspieszonej syntezy białek oraz podniesionej ilości czerwonych krwinek w ciele człowieka.
Testosteron mogą brać wszyscy, niezależnie od wieku, oczekiwań czy poziomu zaawansowania. Nie jest jednak wskazany dla kobiet, ze względu na liczne skutki uboczne.
Funkcje Testosteronu
Środek ten jest zazwyczaj polecany kulturystom oraz lekkoatletom, gdyż odpowiada za trzy główne funkcje w męskim organizmie:
- budowanie masy mięśniowej,
- podnoszenie siły i wytrzymałości,
- spalanie tkanki tłuszczowej.
Warto jednak zaznaczyć, że Testosteron to nie tylko środek iniekcyjny ze sklepu ze sterydami, ale również naturalnie występujący męski hormon, odpowiedzialny za szereg ról w ciele zarówno młodego, jak i dojrzałego człowieka.
Poza siłownią, Testosteron odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, czyli np. za:
- owłosienie na całym ciele, czyli także na twarzy i narządach płciowych,
- rozwój oraz twardość kości,
- wygląd oraz budowę masy mięśniowej,
- płodność mężczyzny, czyli także ilość produkowanych plemników, wraz z ich jakością,
- kondycję, niezbędną do wykonania wszystkich, przewidzianych w planie treningowym, intensywnych ćwiczeń na masę mięśniową,
- siłę, potrzebną do podnoszenia coraz większych ciężarów,
- właściwą gospodarkę hormonalną człowieka,
- prawidłowy popęd seksualny,
- dobre samopoczucie.
W przypadku kobiet, Testosteron odpowiada za zdrowe i mocne kości, odpowiednie libido oraz odpowiednie funkcjonowanie jajników. Oznacza to, że chociaż Testosteronu w damskim organizmie jest mniej, tutaj także pełni istotne role i musi być na odpowiednim poziomie.
Skutki niedoboru Testosteronu
Stres, zła dieta czy brak witamin w diecie, to tylko niektóre z powodów, dla których mężczyzna musi przyjmować leki na niedobór Testosteronu. Wynika to natomiast z faktu, że zbagatelizowanie tego problemu jest niemożliwe i niebezpieczne dla życia człowieka. Objawy niedoboru Testosteronu to bowiem:
- ciągłe uczucie zmęczenia, objawiające się brakiem energii i ochoty do działania,
- bezsenność lub przerywany sen,
- zanik masy mięśniowej,
- brak ochoty na seks,
- ogólne osłabienie, przygnębienie, a nawet depresja,
- wzrost wagi ciała.
Każdy z powyższych objawów jest niepokojący i powinien zostać zgłoszony do lekarza rodzinnego. Ten z kolei powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz zlecić odpowiednie badania.
Skutki nadmiaru Testosteronu
Jest określona norma, ile męskiego hormonu powinno znajdować się w organizmie człowieka. Powyżej przedstawiono skutki uboczne jego niedoboru. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również efekty niepożądane, wynikające z nadmiaru Testosteronu. Właśnie dlatego nie należy go nadużywać, np. w czasie cyklu na masę mięśniową.
Główne skutki uboczne nadwyżki Testosteronu to:
- brak plemników,
- wahania emocjonalne,
- zwidy,
- impotencja,
- kurczenie się jąder,
- powiększenie się prostaty, skutkujące kłopotami z oddawaniem moczu,
- agresja,
- trądzik,
- zawał serca,
- kłopoty z wątrobą,
- zakrzepy,
- migreny,
- problemy ze wzrostem,
- kłopoty z cholesterolem,
- adciśnienie,
- opuchlizna na nogach,
- wzrost wagi ciała.
Jak zwiększyć poziom Testosteronu
Większość osób, cierpiących na niedobór lub nadmiar Testosteronu, rozwiązanie dla siebie widzi w tabletkach. Owszem, jest to szybki i niedrogi sposób, ale nie jedyny. Większość specjalistów w pierwszej kolejności zaproponuje swoim pacjentom zmianę stylu życia. Leki to w tym przypadku ostateczność.
Naturalne sposoby na podniesienie poziomu Testosteronu w organizmie, a jest ich wiele, to:
- sport kilka razy w tygodniu,
- dieta sporządzona pod okiem specjalistów,
- odpoczynek, czyli właściwa regeneracja organizmu,
- przyjmowanie witamin i minerałów,
- rezygnacja z alkoholu.
Rozszerzając tę myśl, należy dodać, że ćwiczenia powinny odbywać się minimum trzy razy w tygodniu. Warto zwłaszcza trenować na siłowni, wraz z trenerem personalnym oraz skorzystać z rad dietetyka, który dobierze idealną dietę do cyklu na muskulaturę. Menu powinno być bogate w białko, ale nie wolno też zapominać o innych składnikach odżywczych. W przypadku ich niedoboru, można natomiast sięgnąć po suplementy diety oraz różnego rodzaju odżywki.
Czy warto brać Testosteron
Testosteron to obecnie najlepszy sposób na zbudowanie trwałej muskulatury, która pięknie się zaprezentuje, nie tylko na zawodach. Środek ten można bez problemu kupić i bezpiecznie stosować, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Niestety, jedyną jego wadą jest forma jego przyjmowania. Otóż, Testosteron ma postać zastrzyków, wstrzykiwanych domięśniowo. Oznacza to konieczność pogodzenia się z igłą oraz lekkim ukłuciem. Warto jednak to zrobić, chociażby ze względu na brak kontaktu wstrzykiwanej substancji z organami wewnętrznymi człowieka.
Testosteron to bezpieczny, skuteczny i ceniony środek. Warto jednak przekonać się o tym samodzielnie. Może to zrobić nawet osoba początkująca, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu wspomagaczami. To także duża zaleta tego środka.