Przejdź do treści

Jak stworzyć idealny plan treningowy?

Wbrew pozorom ułożenie solidnego i idealnego planu treningowego to zadanie, do którego trzeba się przyłożyć i przede wszystkim w pierwszej kolejności ocenić własne możliwości. Plan treningowy jak ułożyć to coś, czego powinniśmy się trzymać bezwzględnie, ale przy uszanowaniu pozostałych elementów naszej codzienności i niezaniedbywaniu innych ważnych spraw. Jeżeli korzystamy z usług trenera personalnego, to z pewnością będzie nam nieco łatwiej ułożyć wspólnie grafik, którego będziemy się trzymać. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy zdani jesteśmy na siebie i samodzielnie musimy decydować o kolejnych etapach treningowych. Niemniej, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak przygotować plan w taki sposób, aby nie zniechęcić się już po pierwszym tygodniu.

Najczęściej popełniany błąd

Osobom, które właśnie postanowiły wdrożyć zdrowe nawyki w życie i mnóstwo ćwiczeń niemal zawsze towarzyszy optymizm pozwalający im przypuszczać, że można właściwie z dnia na dzień przeorganizować własne życie i niemal na stałe przeprowadzić się na siłownię. Ekscytacja związana z pierwszymi rezultatami sprawia, że apetyt zaczyna rosnąć w miarę jedzenia. Pragniemy ćwiczyć więcej, by szybciej uzyskać efekt. Niestety taka droga prowadzi na ogół do tego, że organizm przestaje radzić sobie z nadmiernym wysiłkiem i po prostu odmawia posłuszeństwa. Nieumiejętne rozplanowanie treningów to jeden z głównych powodów, które sprawiają, że po miesiącu intensywnych treningów człowiek jest przede wszystkim zmęczony. Siłownia i ćwiczenia nie powinny tak wpływać na organizm. Powinno być wręcz odwrotnie i właśnie dlatego warto skonsultować się z trenerem i wspólnie opracować plan, który sprawdzi się na dłuższą metę.

Opracowanie planu treningowego

Przede wszystkim na samym początku warto ustalić podstawową kwestię, czyli ile razy w tygodniu tak naprawdę będę mogła/mógł ćwiczyć. Banalne pytanie, ale przecież każdy z nas poza siłownią ma szereg obowiązków i całe życie o które również trzeba zadbać. Siłownia jest tylko dodatkiem, a nie miejscem, w którym realizujemy codzienne obowiązki. Ustalenie tego szkieletu w postaci ilości tygodniowej to pierwszy krok. Następnie warto się zastanowić, jak długo powinien trwać jeden trening i szczerze sobie na to odpowiedzieć. Nie chodzi o to, by w ciągu trzech godzin nadwyrężyć wszystkie partie ciała, a następnego dnia wymagać od siebie tego samego. Być może w naszym przypadku wystarczy godzina treningu? Plan treningowy jak ułożyć powinien zakładać przerwy między treningami. Ciało będzie potrzebowało regeneracji i jest to warunek konieczny, jeżeli zależy nam na efektywnym działaniu.