Cardio, kardio… Co to w ogóle jest?
Jeśli nie rozeznajesz się w stosowanych przez osoby trenujące pojęciach, ale wykonujesz ćwiczenia przyspieszające pracę serca, bądź biegasz ze zmiennym tempem – raz truchtem, a raz sprintem – jest duża szansa, że zupełnie nieświadomie wykonujesz trening cardio.
Trening wytrzymałościowy, zwany również pod nazwą treningu cardio, jest to forma ćwiczeń której celem jest poprawa wydolności serca. Poleca się ją wszystkim bez wyjątku, niezależnie od wieku, czy ogólnej kondycji fizycznej. Trening cardio to doskonała metoda pozbycia się niechcianych kilogramów, która ma jednocześnie dobry wpływ na układ krążenia, a także dotlenia i wzmacnia pracę całego organizmu.
Trening ten polega na intensywnym wykonaniu ćwiczeń aerobowych – czyli takich, które dotleniają mięśnie, przez czas nie krótszy niż pół godziny (wśród profesjonalistów panuje przekonanie, iż optymalny czas treningu cardio to godzina). Jest to trening, w trakcie którego nie stosujemy przerw, przykładem tego może być na przykład ciągły bieg, pływanie, ćwiczenia na ergometrze czy inne ćwiczenia aerobowe.
Cardio na bieżni – hit czy kit?
Jeśli lubimy zachować pełnię niezależności od warunków pogodowych, a zachować konsekwencję pomaga nam obecność maszyn i innych ludzi, możemy zdecydować się na treningi biegowe na siłownianej bieżni.
Istotnym czynnikiem przemawiającym za treningiem na bieżni jest fakt, iż w zestawieniu z ćwiczeniami w terenie, nie jest on tak obciążający i wyniszczający dla naszych stawów, powinno być to docenione szczególnie przez tych, którzy na codzień uskarżają się na towarzyszące ruchowi bóle kolan. Pas napędowy bieżni, pod wpływem ciężaru użytkownika ugina się, co stanowi swego rodzaju amortyzację obciążenia, które w przeciwnym wypadku przełożyłoby się na biodra czy stawy kolanowe. W jaki więc sposób można zrobić trening cardio na bieżni?
Trening interwałowy
jest to specyficzny rodzaj ćwiczeń fizycznych, stosowany głównie przez osoby, których celem jest redukcja nadmiaru niechcianej tkanki tłuszczowej, a także poprawienie ogólnej kondycji fizycznej. Trening taki należy do tych bardziej intensywnych, ćwiczenia wykonuje się w rundach – interwałach, między którymi (jako swego rodzaju formę odpoczynku) wprowadza się lżejsze ćwiczenia – w przypadku bieżni może być to trucht lub na przykład marsz.
Do najistotniejszych cech typowych dla treningu interwałowego należy zdecydowanie jego zmienna intensywność, występujące kolejno fazy umiarkowanego i wzmożonego wysiłku przeplatają się wzajemnie. Zostało udowodnione, że stosowanie treningu interwałowego pozwala spalić trzykrotnie więcej kalorii niż typowy trening aerobowy, co jest najlepszym tłumaczeniem dla stale wzrastającej liczby jego sympatyków.