Przejdź do treści

Ćwiczenia dla osób po pięćdziesiątce

Aktywność fizyczna to ważny element codzienności bez względu na wiek czy płeć. Jest podstawą zdrowego trybu życia i wspólnie z odpowiednią dietą wpływają na naszą kondycję i ogólne samopoczucie. Niemniej, w pewnym wieku trzeba zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Należy wziąć pod uwagę przebyte choroby, jeżeli takie pojawiały się na przestrzeni lat, schorzenia, a przede wszystkim fizyczne możliwości. CrossFit może być rewelacyjnym wyjściem dla osób przygotowujących się do sportowego maratonu, ale niekoniecznie będzie odpowiedni dla nieco starszej osoby, której zależy na delikatniejszej formie aktywności.

Wodne ćwiczenia w dojrzałym wieku

Światowi eksperci uważają, że pływanie jest jednym z tych sportów, które zaliczają się do najzdrowszych spośród wszystkich dyscyplin. W trakcie pływania uaktywniają się niemal wszystkie mięśnie. Każdy z nich zaangażowany jest w wysiłek, a więc pływając, dbamy o tak naprawdę o całe ciało. Ćwiczenia po pięćdziesiątce nie muszą polegać tylko na pływaniu, jeżeli komuś akurat taka forma aktywności niespecjalnie przypadła do gustu. Warto jednak zainteresować się w takiej sytuacji ćwiczeniami zorganizowanymi, np. w postaci wodnego aerobiku. To wyjątkowo przyjemne zajęcia, które również należą do grupy ogólnorozwojowych, a więc korzystnie wpływają na całe ciało. Niemal każda aktywność fizyczna odbywająca się w wodzie wpływa zbawiennie na organizm człowieka, dotleniając, poprawiając sprawność fizyczną i dbając o wszystkie układy, począwszy od oddechowego, a na immunologicznym kończąc.

Ćwiczenia dla osób po pięćdziesiątce w domu

Coraz większą popularnością wśród osób dojrzałych cieszy się joga i trzeba przyznać, że to bardzo dobry wybór dla osób, które pragną nie tylko cieszyć się piękną sylwetką, ale również zafascynować światem medytacji i osiągania pewnego rodzaju wewnętrznej równowagi. Joga to ćwiczenia, które mają wpływ na wszystkie partie mięśni, choć jednocześnie nie są realizowane w tempie nie do zrealizowania przez osoby nieco starsze. Podobna sytuacja dotyczy pilatesu, który również może być idealną formą aktywności fizycznej dla osób starszych. Ćwiczenia po pięćdziesiątce nie powinny w żaden sposób obciążać kręgosłupa. Warto sobie urozmaicać własne ćwiczenia, wybierając się ran na rower, innym razem na basem, a jeszcze później na nordic walking. Tym sposobem organizm będzie otrzymywał potrzebne porcje ruchu, a my będziemy mieli pewność, że żadna partia mięśni nie została zaniedbana.