Ból kolan – zdradliwy i niebezpieczny
Jedną z częstszych przyczyn bólu stawów kolanowych występującą szczególnie u młodych sportowców jest przeciążenie stawów i wzmożony wysiłek fizyczny. Ból ten jest typowy dla biegaczy i pojawia się często tuż po zakończonym treningu wśród osób, które uprawiają jogging (choć nie jest to jedyny przypadek, gdy możemy doświadczyć tego dyskomfortu). Ból kolana zazwyczaj jest zlokalizowany mniej więcej przy rzepce, a przypomina o sobie poprzez gwałtowne, promieniujące kłucie.
Niestety, duża część ćwiczeń wpływających na mięśnie pośladków angażuje mocno stawy kolanowe, ponieważ w ich trakcie wykonuje się podskoki, przeskoki i różnego rodzaju inne akrobacje. Czy da się więc znaleźć złoty środek, który pozwoli nam odpowiednio zadbać o mięśnie pośladków, a przy okazji nie uszkodzić kolan? Czy są jakieś ćwiczenia na pośladki bez obciążania kolan?
Radosna nowina
Tak, na całe szczęście lata badań prowadzonych przez naukowców, a także rozwój ogólnej wiedzy dotyczącej działania ludzkiego ciała sprawił, że atlas możliwych do wykonania ćwiczeń jest naprawdę obszerny i obfituje w różne ćwiczenia, spośród których każde ma kilka wariacji. By zadbać o swoje pośladki, nie musisz koniecznie eksploatować swoich biednych kolan, zwłaszcza, jeśli zdarzyło Ci się je wcześniej naruszyć.
Mimo wszystko, jeśli odczuwasz ból kolan, pomyśl o odwiedzinach u lekarza specjalisty. Prawdopodobnie Twój ból wiąże się z przetrenowaniem, ale jest też szansa, że to początek jakiejś kontuzji bądź choroby. Zdrowie masz tylko jedno, a sprawne kolana przydadzą Ci się jeszcze przez długie lata.
Ćwiczenia na pośladki bez obciążania kolan
W tej części wpisu zapoznasz się po krótce z trzema skutecznymi ćwiczeniami na mięśnie pośladków, których wykonanie nie będzie odbijało się na Twoich kolanach i nie spowoduje ich bólu.
Unoszenie nogi w wyproście – by wykonać to ćwiczenie, na początku uklęknij na kolanach, a swoje dłonie oprzyj o podłogę. Jeśli ustawisz się prawidłowo, pomiędzy Twoimi udami i brzuchem powinien powstać kąt prosty. Wyprostuj prawą nogę ściągając palce stopy na siebie, lekko oparte na podłodze. Wykonaj ruch nogą w górę dbając o to, by nie przekroczyła ona linii pośladków, po czym opuść ją w dół, jednak nie dotykaj już nią ziemi. Po kilkunastu powtórzeniach zamień nogi.
Unoszenie nogi w zgięciu – Jest to ćwiczenie podobne do poprzedniego, pozycja wyjściowa jest niemal identyczna z tą drobną różnicą, że nogę zginasz w kolanie, a ono zaś opiera się na podłodze. Stopa pozostaje w zgięciu grzbietowym. Twoja noga wykonuje ruch w górę przy zachowanym kącie prostym w kolanie. Przy unoszeniu nogi weź wdech, wypuść powietrze, gdy ją opuszczasz.
Piesek – jeśli jesteś właścicielem psa, bądź kiedykolwiek przyglądałeś się temu, jak to zwierzę załatwia niektóre potrzeby fizjologiczne, być może będziesz mieć jakieś skojarzenia.
Pozycja wyjściowa jest identyczna jak w pierwszym z wymienionych ćwiczeń leczy tym razem, ruch nogą będzie wykonywany do boku. Ugiętą nogę unoś do boku tak, by znalazła się ona w pozycji równoległej do podłogi a następnie opuść ją tak, by kolano nie dotknęło ziemi. Pamiętaj o odpowiedni oddychaniu!