Jak poradzić sobie z naciągniętym mięśniem?

Naciągnięty mięsień to niestety dość częsta przypadłość osób zaczynających ze sportem, a i bardziej doświadczonym również może się to zdarzyć. Naciągnąć możemy sobie różne mięśnie – nóg, pleców, ramion, karku. Najczęstszym powodem takiego urazu jest za duże obciążenie danej partii ciała, brak odpowiedniej rozgrzewki, zbyt duża intensywność ćwiczeń.
Co zrobić gdy już nabawimy się naciągniętego mięśnia? Jaki jest skuteczny sposób na naciągnięty mięsień?

Unikanie naciągnięcia mięśnia

Można się pokusić o stwierdzenie, że najskuteczniejszym sposobem na naciągnięty mięsień jest odpowiednie zapobieganie powstania takiej sytuacji. Co przez to można rozumieć?
Pamiętanie o rozgrzewce. Kilkanaście minut rozgrzewki przygotuje nasz organizm do większego wysiłku, dzięki czemu skutecznie zmniejszamy prawdopodobieństwo naciągnięcia.
Drugą zasadą profilaktyki jest kontrolowanie obciążenia naszych mięśni i stopniowe zwiększanie tego pułapu. Nagłe przejście z małego obciążenia na duże to niemal 100 procentowa szansa na naciągnięcie sobie mięśnia.

Sposób na naciągnięty mięsień

Co jednak zrobić, gdy już mamy naciągnięty mięsień?
Po pierwsze odpoczynek . Każdy ruch, który obciąży mięsień będzie powodować ból i pogorszenie sytuacji. Dlatego należy zminimalizować ilość ruchów wykonywanych przez partię ciała z naciągnięty mięśniem.
Drugą rzeczą, która może nam pomóc to zimny okład . Zmniejszają one obrzęk i skutecznie łagodzą ból. Najlepiej sprawdzą się okłady z lodu, spray chłodzący lub specjalny żel do schładzania w zamrażarce.
Inną opcją są opaski elastyczne i specjalne bandaże . Dzięki nim możemy bowiem ustabilizować mięśnie i ograniczyć wrażenie bólowe. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne dla osób, które muszą się ruszać, mimo kontuzji na przykład w pracy, czy wykonując obowiązki domowe.
Klasycznym rozwiązaniem na ból związanym z naciągniętym mięśniem są leki z ibuprofenem .Ibuprofen to znana substancja o działaniu przeciwbólowym, a także zmniejszającym obrzęki. Możemy go przyjmować jako tabletki lub żele z ibuprofenem, dostosowane do stosowania jako zimny okład.
Sportowcy mający naciągnięty mięsień najczęściej stosują kinesiotaping, czyli specjalne taśmy . Odpowiednio założona taśma typu kinesio tape odciąża naciągnięty mięsień i skutecznie łagodzi ból, pozwalając na dalszą aktywność.
Popularnym sposobem jest również masaż. Dzięki odpowiedniemu masowaniu obciążamy i rozluźniamy napięte mięśnie. Najlepiej odwiedzić jednak doświadczonwego fizjterapeutę, który dostosuje masaż do tego, jaki mięsień jest naciągnięty i w jakim jest stanie.