Ile powinien trwać trening cardio
Trening cardio to trening wytrzymałościowy, często wybierany przez osoby skupiające się na szybkiej utracie kilogramów. Do jego wykonywania nie potrzeba sprzętu, co sprzyja wykonywaniu go w domu przez początkujących w tej dziedzinie. Jednak z drugiej strony jak każdy trening cardio powinien być wykonywany odpowiednio, zwłaszcza jeśli chodzi o czas i jego intensywność.
Ile powinien trwać trening cardio i dlaczego jest to tak ważne?
Czym jest trening cardio?
Dokładnie rzecz ujmując trening cardio to wszystkie ćwiczenia pobudzające i przyspieszające pracę serca. Może być więc to bieganie, jazda na rowerze, a nawet pajacyki czy skakanie na skakance. Oczywiście podchodzą pod to również ćwiczenia znane z fitnessu czy aerobiku.
Tak szeroki zakres ćwiczeń sprzyja personalizacji planu treningowego pod każdego. Jest to kolejna zaleta takich ćwiczeń. Każda osoba, która podejmuje się ćwiczeń cardio może dostosować sobie ćwiczenia do siebie. Robić to co lubi, ćwiczenia, które faktycznie poruszają te partie ciała, na których jej najbardziej zależy oraz które są dla niej łatwiejsze.
Ważne jest bowiem dostosowanie stopnia trudności do swojej obecnej kondycji.
Cardio, aby przynosić najlepsze efekty musi być uprawiane w pewnym określonym rytmie. Dzięki temu nasze tętno się podnosi i podchodzi nawet do 70 procent tętna maksymalnego. Taki wynik utrzymujemy przez cały trening.
Ile powinien trwać trening cardio?
Trening cardio najbardziej dotyczy naszego serca. Jak już zauważyliśmy podnosi on tętno do 70% maksymalnego tętna na dłuższy okres czasu, jakim jest cały trening. Ten stan nie może jednak trwać zbyt długo, gdyż zamiast pomóc sobie, możemy bardzo zaszkodzić.
Ile powinien trwać trening cardio? Maksymalnie do 40 minut, jednak początkujący nie powinni przekraczać 30 minut cardio.
Warto również przy tym powiedzieć o rozgrzewce i rozciąganiu. Są to elementy treningu, które nie wchodzą w czas samego cardio. Nie mniej nie należy ich pomijać.
Rozgrzewka przygotowuje nasze mięśnie do podjęcia wysiłku i wzmożonej aktywności fizycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezpiecznie przez pół godziny intensywnie ćwiczyć.
Rozciąganie ma za to rozluźnić spięte mięśnie i przyspieszyć ich regenerację. Bez rozciągania po treningu również łatwiej abyśmy nabawili się zakwasów, bólu mięśni i ogólnie złego samopoczucia.
Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć cardio?
Nie tylko z czasem samego treningu należy nie przesadzać. Przy treningu cardio należy również zwracać na ilość sesji treningowych w tygodniu. Jest to ważne, gdyż mięśnie po treningu cardio mogą być początkowo osłabione. Potrzebują co najmniej dwudniowej regeneracji, podczas której nie powinniśmy ani trenować cardio, ani innego wymagającego planu. Najlepiej dać mięśniom odpocząć, a jeśli już bardzo chcemy ćwiczyć to odbyć sesję yogi lub przespacerować się.