Pierwsze treningi na siłowni – jak zacząć ćwiczyć?

Wiele osób sądzi, że łatwo zacząć ćwiczyć na siłowni. Kupujesz karnet, przebierasz się, wchodzisz i… Tu się zaczyna problem. W teorii powinieneś zacząć ćwiczyć, jednak co ćwiczyć? Jaki sprzęt spełni twoje oczekiwania i czy siłownia, do której pójdziesz posiada ten sprzęt? Żeby uniknąć takich wpadek zastosuj się do kilku naszych rad, na temat tego jak zacząć siłownia.

Zanim pójdziesz ćwiczyć

Po co masz kupować karnet do klubu fitness, który nie spełnia twoich oczekiwań i w którym jedynie co, to się znudzisz, zniechęcisz i porzucisz myśl o ćwiczeniach. Nie ma sensu.
Dlatego wybierając siłownię zobacz jakie opcje ma dostępne.
Sprawdź, czy lokalizacja ci odpowiada, proponowane tam zajęcia, czy sprzęt do ćwiczeń, czy jest wygodny parking, pasujące ci godziny otwarcia.
Jeśli przejrzysz ofertę dostępnych klubów to dopiero podejmij decyzję o kupnie karnetu. Kupowanie w ciemno w miejscu, które może cię zawieść, jest błędem.

Określ cel treningu

Jeśli bez przemyślenia zaczniesz trenować, to nie dziw się, że osiągasz nie zadowalające cię efekty. Przykładowo, żeby mieć piękną sylwetkę, trzeba wykonywać inne ćwiczenia, niż żeby rozbudować swoją masę mięśniową. Oczywiście, ćwiczenia mogą się powtarzać, jednak mimo wszystko – wymarzone efekty to konkretne ćwiczenia, które trzeba wykonywać.

Jak zacząć siłownia z trenerem

Nawiązując do poprzedniego punktu – najlepiej zacząć ćwiczyć na siłowni z własnym trenerem lub nie bać się zadawać pytania dyżurującemu na sali trenerowi. Są to bowiem specjaliści, którzy podpowiedzą ci jakie ćwiczenia i w jakiej intensywności powinieneś wykonywać, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, nie przetrenować się i nie stracić motywacji przez zbyt męczące lub trudne ćwiczenia

Oddychaj

To może zabrzmi dziwnie, ale jest bardzo ważne. Podczas wielu ćwiczeń nasz oddech i to w jaki sposób i kiedy oddychamy może nam wiele pomóc. Łączy się to bezpośrednio z opanowaniem odpowiedniej techniki ćwiczeń.
Jednak kiedy opanujemy kiedy brać oddech, nasze ćwiczenia mogą stać się o wiele bardziej skuteczniejsze i łatwiejsze.

Pamiętaj, że ty masz swoje tempo

Najgorszym błędem, jaki możesz zrobić na siłowni to porównywanie swoich wyników do wyników innych i usilne dorównanie lub pokonanie ich. Oczywiście rywalizacja jest dobra, tak samo sprawdzanie wyników. Jednak każdy ma swoje tempo i ważniejsze doświadczenie.
Na siłę dorównywanie osobom z większym doświadczeniem może skończyć się poważną kontuzją,

Skoro już wiesz jak zacząć siłownia to bierz butelkę wody, torbę z ubraniami i idź ćwiczyć.