Trening siłowy a spalanie kalorii

Określanie liczby spalonych kalorii to codzienność dla osób, które są aktywne fizycznie. Liczba ta jest potrzebna w sprawdzaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pozwala to na bezpieczną redukcję masy, budowę mięśni lub utrzymanie wagi potrzebnej do wykonywania danego sportu.
Do większości z tego potrzebne są dość skomplikowane obliczenia. Chyba, że potrafimy określić ile kalorii spala trening siłowy bez nich. Czy to możliwe?

Trening siłowy – specyfika

Jeśli myślimy o skutecznym spalaniu kalorii to trening siłowy nie jest pierwszą rzeczą, przychodzącą nam na myśl. O wiele lepiej spala się kalorie podczas jazdy na rowerze, pływania czy biegania.
Dlaczego tak jest? Trening siłowy nie jest typową aktywnością pod spalanie kalorii. Można raczej powiedzieć, że ma odwrotne założenia. Podnosi bowiem zapotrzebowanie a kalorie, gdyż organizm po nim musi się w większym stopniu zregenerować. Z drugiej strony trening siłowy najbardziej przyczynia się do utrzymania i dalszego rozwoju mięśni.

Ile kalorii spala trening siłowy?

Ogólnie przyjmuje się zasadę, że trening siłowy spala od 200 do 300 kalorii w ciągu godziny. Skąd ta rozbieżność? Wszystko zależy od intensywności, tempa i ciężarów jakich używamy podczas treningu. Jednak jest to dość uśredniony wynik, który jeśli chcesz możesz poprawić.
Aby spalać więcej kalorii na klasycznym treningu siłowym możesz zwiększyć dynamikę ćwiczeń i skrócić przerwy między kolejnymi ćwiczeniami. Musisz pamiętać jedynie o tym, że spowoduje to spadek siłowych efektów tego treningu, ale zwiększysz swoją kondycję i wytrzymałość.

Ćwiczenia na treningu siłowym, które pozwolą Ci spalić więcej kalorii

Jeśli mimo wszystko nadal chcesz zwiększyć liczbę kalorii spalanych podczas treningu siłowego możemy polecić Ci kilka ćwiczeń. Są to ćwiczenia wykonywane głównie podczas przygotowywań do trójboju, ale nie zniechęcaj się. To podstawowe aktywności, które nie powinny ci sprawić problemu, jeśli jesteś już średniozaawansowany w treningu siłowym “klasycznym”.

Chodzi o ćwiczenia wielostawowe. Spalają one więcej kalorii niż ruchy izolowane. Do tego typu ćwiczeń możemy zaliczyć wyciskanie sztangi na ławce płaskiej, martwy ciąg skupiony a brzuchu, udach i plecach, przysiady, wykroki. Są to tylko przykłady, bo lista tego typu ćwiczeń jest długa i w większości wymaga użycia wolnego ciężaru.

Inną opcją są ćwiczenia dwuboju. Spala więcej kalorii podczas ćwiczeń niż ćwiczenia trójbojowe dzięki większej dynamice i tempie, który podnosi tętno jak cardio. Wymaga to jednak obecności eksperta. Ćwiczenia są tu bowiem dość złożone i łatwo o poważną kontuzję.