Przejdź do treści

Rozciągaj się na zdrowie

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się zdrowym trybem życia wie, że rozciąganie jest bardzo ważne. Niektórzy je pomijają, inni przeznaczają na nie kilka minut, a jeszcze inni codziennie porządnie rozciągają wszystkie części ciała. Stretching kalorie to fraza, która często wpisywana jest w okno wyszukiwarki. Rozciąganie wpływa pozytywnie na formę i samopoczucie i pozwala spalić dużo kalorii. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Stretching – kilka ważnych informacji

Stretching kalorie spala bardzo dobrze. Tak na przykład osoba, która waży około 70 kilogramów, podczas godziny rozciągania jest w stanie spalić nawet 160 kalorii. Najczęściej jednak nie ma konieczności, aby poświęcać na rozciąganie aż 60 minut. Już kwadrans wystarczy, aby zauważyć pozytywne efekty. Dzięki regularnemu rozciąganiu można poprawić sprawność ruchową, ograniczyć ryzyko kontuzji, zwiększyć mobilność stawów. Stretching zapewnia także lepszą regenerację po treningu. Warto więc zadbać o rozciąganie po każdym treningu, aby cieszyć się pozytywnymi efektami.
Prawidłowe rozciąganie, to kilka ważnych zasad, o których należy zawsze pamiętać. Przed stretchingiem należy wykonać rozgrzewkę tlenową i rozluźnić mięśnie. Należy pamiętać również o tym, iż rozciąganie można wykonywać nie tylko po treningu. To dobry sposób na rozluźnienie, warto więc wykonywać je na co dzień, także poza treningami. Podczas stretchingu niezwykle ważny jest oddech, powinno się oddychać równomiernie, a każde ćwiczenie należy wykonywać trzy razy. Podczas rozciągania trzeba unikać wykonywania gwałtownych ruchów.

Przydatne akcesoria do rozciągania

Chociaż rozciąganie można wykonać bez specjalistycznego sprzętu, warto zadbać o akcesoria, które podnoszą komfort oraz efektywność stretchingu. Wśród przydatnych akcesoriów warto wymienić gumy do rozciągania, które przydadzą się w rozciąganiu niemal każdej części ciała. Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia, okaże się piłka gimnastyczna oraz oczywiście wygodna mata. Wszystkie powyższe akcesoria przydadzą Ci się nie tylko podczas rozciągania, ale również podczas wykonywania treningu właściwego.

Podsumowanie

Rozciąganie jest ważne, nie należy zapominać o nim po treningu. Można wykonywać je także poza treningami, na co dzień. Stretching spala kalorie, zmniejsza ryzyko kontuzji, pomaga w regeneracji i relaksuje. Warto pamiętać o ważnych zasadach, takich jak rozgrzewka tlenowa, spokojny i miarowy oddech oraz unikanie gwałtownych ruchów. Dla większego komfortu i efektywności rozciągania, warto użyć akcesoriów takich jak mata, piłka gimnastyczna oraz gumy.