Bieganie czasem jest formą relaksu, a czasem sposobem na życie. Potrafi też być wyzwaniem – zwłaszcza w sytuacjach, kiedy mierząc się z różnymi przeszkodami i pokonując swoje bariery ktoś startuje w biegach na określone dystanse. Przygotowanie do biegu na 10 km nie jest proste i dla każdej osoby przebiega inaczej. W inny sposób zaplanuje je doświadczony biegacz, a inaczej osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem na dłuższe dystanse.
Przede wszystkim – zdrowie i badania.
Planując biegać, niezależnie od tego, czy jest to bieganie dla przyjemności czy chęć wypróbowania swoich sił w różnych wydarzeniach sportowych, najpierw należy się upewnić, czy nie ma ku temu medycznych i zdrowotnych przeciwwskazań. W tym celu należy najpierw sprawdzić swoje serce a także zrobić badania krwi, ponieważ jest ona paliwem, która dostarcza energii podczas aktywności fizycznej.
Tak wiec prosta morfologia krwi, EKG oraz echokardiografia i konsultacja lekarska – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań – można zaczynać.
Bieganie nie jest jednak wbrew pozorom łatwą sprawą, a kiedy w grę wchodzi bieganie na 10 km, wówczas szczególnie należy być pewnym, że organizm podoła temu wyzwaniu.
Przygotowanie do biegu na 10 km – co dalej?
Kiedy już wykluczone są przeciwwskazania do biegania, wtedy warto zacząć wyposażać się w odpowiedni sprzęt. Najważniejszy to oczywiście dobre buty do biegania, ale jak je odpowiednio dobrać? Otóż powinny one być dobrane odpowiednio do wagi, jak również techniki biegu.
Znaczna większość biegaczy na początek biega zbyt dużo i zbyt szybko, trenuje więc nie na swój poziom sportowy. Przez te czynności przeciążony jest często układ ruchu i układ krążenia. Warto więc zacząć od małego metrażu, większą uwagę skupiając na poprawie techniki biegania oraz motoryki.
Na początku dobrym dystansem tygodniowym do przebiegnięcia będzie 30 – 40 km, stopniowo wraz z wzrostem formy można go systematycznie zwiększać – dla naprawdę już zaawansowanych biegaczy nie będzie straszne nawet 70 km tygodniowo.
Biegaj – ale również dbaj o ciało.
Jeśli bieganie traktowane jest jako rekreacja i do przebiegnięcia są niewielkie odległości – wtedy jest to stosunkowo dosyć prosty sport. Kiedy jednak pojawia się kwestia przygotowania do zawodów, wtedy już tak prosto nie jest.
Wtedy warto być przygotowanym, ponieważ sukces zrodzi się jedynie z ciągłości i sumienności treningu, ale trzeba również zadbać o odpowiednią regenerację i odpoczynek, aby ciało było w pełni wypoczęte i gotowe do zwycięstw.