Przejdź do treści

Czy odżywka białkowa może zastąpić śniadanie?

Osoby zainteresowane sportem wiedzą jak ważne jest białko w diecie. Jest ono bowiem głównym budulcem naszych mięśni, wspiera ich regenerację po wyczerpujących treningach, a przed stymuluje do intensywniejszej pracy. Jednak czy odżywka białkowa na śniadanie to dobra opcja przed porannym treningiem?

Rola śniadania w życiu człowieka

Tego tematu nie możemy ruszyć bez przyjrzenia się jaka jest właściwa rola pierwszego posiłku w ciągu dnia.
O tym, że śniadanie jest ważnym posiłkiem mówi się już dużo, ale czy jest to prawda? Tak.
W ciągu nocy, podczas snu, nasz organizm najintensywniej się regeneruje. Tworzone są nowe komórki tworzące nasze ciało, regenerują się mięśnie, a u dzieci i młodzieży w okresie dorastania obserwuje się największe skoki pod kątem wzrostu ciała. Innymi słowy – my odpoczywamy, ale całe nasze ciało intensywnie przygotowuje się na kolejny dzień.
Dlatego bardzo często po przebudzeniu odczuwamy głód. Organizm w ciągu nocy zużywa energię, którą musimy potem uzupełnić w postaci śniadania.
Skład śniadania, które powinno być dość wysoko węglowodanowym posiłkiem związany jest zaś z cyklem trawienia. Do mniej więcej południa, kiedy to potrzebujemy energii po całonocnej naprawie i wprawieniu w odpowiedni tryb pracy nasze ciało potrzebujemy cukrów. Jednak nie od razu cała cukiernica w herbacie lub kawie, pączek i gazowany napój. Najlepsze są dodatki owoców lub soki wyciskane do śniadania.

Co z białkiem podczas śniadania?

Odżywka białkowa jako dodatek do śniadania jest świetnym pomysłem. Zwłaszcza gdy jesteśmy na diecie redukcyjnej lub budujemy masę mięśniową.
Na diecie redukcyjnej jest czymś dobrym, bo zawiera mało kalorii, a dostarcza potrzebne składniki. Dodatkowo wpływa na jędrność ciała i przyspiesza przemianę materii.
Kiedy skupiamy się na budowaniu masy mięśniowej białko z takiej odżywki dostarcza potrzebnego budulca do regeneracji i budowy mięśni. Dodatkowo trzeba zauważyć, że osoby na tak zaawansowanym treningu powinny spożywać więcej białka w diecie, ze względu na wytrącanie się tego składnika podczas długotrwałych sesji treningowych. Taki dodatek do śniadania więc doskonale uzupełnia część dziennego zapotrzebowania.

Odżywka białkowa na śniadanie

Jednak czy odżywka białkowa jako zamiennik posiłku sprawdzi się równie dobrze? Niezbyt.
Co prawda zdania są podzielone. Jedni uważają, że odżywka białkowa to niskokaloryczna propozycja dostarczająca dużo białka, a mało węglowodanów. Dzięki temu wspomaga szybsze tracenie kilogramów.
Z drugiej jednak strony nasz organizm rano dobrze trawi węglowodany, które są potrzebne do właściwej pracy naszego ciała, zwłaszcza po intensywnej nocnej regeneracji. Nie da się również ukryć, że poza tym powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi witaminy i minerały zawarte na przykład w owocach i warzywach, czy niektórych produktach jak jajka, żytnie pieczywo albo chude mięso.
Czy więc odżywka białkowa na śniadanie jest możliwa? Tak. Czy jest dobrym zastępstwem dla pełnowartościowego śniadania? Niezbyt.
Lepiej sprawdzi się jako dodatek.