Czy aplikacja z planem treningowym to dobry pomysł?

Twoja siłownia została przynajmniej czasowo zamknięta? Może masz za daleko do najbliższej siłowni, aby regularnie tam jeździć? Lub po prostu wstydzisz się ćwiczyć w otoczeniu innych ludzi, ale chciałbyś mieć ustalony plan treningowy?
Jeśli to są problemy, z którymi się mierzysz mamy na nie rozwiązanie – aplikacja plan treningowy.

Aplikacje z planami treningowymi

Obecnie na telefony i tablety możemy zainstalować wiele aplikacji, które zawierają gotowe plany treningowe z zakresu wielu dziedzin – jak treningi cardio, wysiłkowe, czy fitness – o różnych stopniach trudności. Najczęściej skierowane są dla trzech grup – początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany.
Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy może znaleźć idealny dla siebie plan treningowy i ćwiczyć w domu. Jednak czy jest to tak dobre rozwiązanie?

Aplikacja plan treningowy plusy

Najważniejszym plusem takiej aplikacji jest elastyczność czasu i miejsca ćwiczeń . Możemy ćwiczyć o każdej porze dnia i w każdym miejscu, które zapewnia nam trochę wolnej przestrzeni. Większość bowiem z takich oprogramowań nie wymaga od nas specjalnego sprzętu do ćwiczeń .
Stanowi to drugi plus – do ćwiczeń z taką aplikacją najczęściej potrzebna jest nam tylko mata. Ewentualnie ściana, krzesło, krawędź łóżka lub dwie małe butelki z wodą – jako hantle, jeśli chcemy zwiększyć efektywność ćwiczeń.
Po trzecie coraz więcej aplikacji jest dostępna zarówno na Androida jak i iOS . Oznacza to, że sprzęt jaki posiadamy nie ograniczy nas w wyborze idealnej aplikacji dla nas.
Czwarta zaleta to możliwość modyfikacji planu treningowego. W przeważającej większości aplikacji nie ma problemu ze zmianą kolejności ćwiczeń, czasu ich trwania lub zamiany jednego ćwiczenia na drugie. Możemy również wydłużyć lub skrócić przerwy między kolejnymi sekwencjami ćwiczeń.
Kolejny plus to darmowość. Wiele aplikacji treningowych jest darmowa lub posiada ciekawą zawartość za darmo. Nie trzeba w wielu przypadkach wykupywać abonamentu, gdyż wszystko to co chcemy aplikacja daje nam za darmo.

Aplikacja plan treningowy minusy

Wszystko ma jednak dwie strony medalu. W przypadku aplikacji z planem treningowym jest podobnie.
Pierwszą, najbardziej rzucającą się w oczy wadą jest generalizacja. Mimo, że możemy wybrać plan treningowy i go zmienić w pewnym zakresie to nie jest porównywalne do kontaktu z trenerem, który dokładnie wskaże ćwiczenia, które są najlepsze dla nas. Często zaś osoby początkujące wykonujące ćwiczenia z aplikacją mogą sobie zaszkodzić, wykonując plan nie przeznaczony dla nich pod kątem trudności.
Druga wada to płatności. Wiele aplikacji jest świetnych, ale sposób ich opłacenia jest już mniej korzystny lub nie ma możliwości sprawdzenia czy dana aplikacja faktycznie jest dla nas. Przez co kupujemy kota w worku.
Ostatnią widoczną wadą jest sposób pokazywania ćwiczeń. Najczęściej pojawia się animowany ludzik, na którym nie zawsze widać jak powinno się wykonywać dane ćwiczenie. Nie mówiąc o odpowiednim oddychaniu, czy spinaniu i rozluźnianiu mięśni.