Przejdź do treści

Przepuklina kręgosłupa leczona ćwiczeniami?

Przepuklina kręgosłupa. Poważna dolegliwość wywołuje ból w dolnej części pleców. Oczywiście nie każdy ból w tej części to przepuklina – znaczna część populacji odczuwa ból pleców z innych powodów jak przeciążenie kręgosłupa.
Jednak jak wygląda temat przepuklina kręgosłupa ćwiczenia na siłowni?

Przepuklina kręgosłupa

Oprócz bólu w dolnej części pleców przepuklina kręgosłupa może ściskać nerw rdzeniowy, co powoduje ból nóg i stóp znany jako rwa kulszowa. Do innych objawów przepukliny można zaliczyć drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy przepuklinę, dlatego należy z bólem pleców udać się do lekarza.

Przy diagnozie najważniejsze jest ustalenie lokalizacji i stanu przepukliny. Najczęściej zaleca się w tym celu rentgen, RM lub TK. Trzeba jednak pamiętać, że prześwietlenie nie zawsze pokazuje przepuklinę, gdyż nie jest kością.
Znacznie lepszymi badaniami są więc rentgen magnetyczny lub tomografia osiowa, która z większym prawdopodobieństwem pokaże wszelkie zmiany przy kręgosłupie.

Przepuklina kręgosłupa ćwiczenia na siłowni

Dużo mówi się o tym, że przepuklinę kręgosłupa można rozpracować odpowiednimi ćwiczeniami na siłowni. Jednak są tego i przeciwnicy, którzy zauważają, że z przepukliną nie powinno się ćwiczyć. Gdzie leży prawda? Mniej więcej po środku.
Wysiłek fizyczny jest stosowany jako forma terapeutyczna, zwłaszcza w przypadku odzyskania danego obszaru. Oznacza to, że ćwiczenia są wtedy ukierunkowane na niepełnosprawność funkcjonalną urazu.
Najważniejszymi punktami podczas takiego treningu nie jest tylko regularne wykonywanie ćwiczeń ale również utrzymywanie prawidłowej postawy ciała cały dzień, podczas rutynowych działań. W ten sposób używamy odpowiedniej mechaniki ciała, co minimalizuje dalsze przeciążanie kręgosłupa i poprawia jego stan.
Dodatkowo koniecznie należy pracować nad stawami i wzmacniać mięśnie.
Jednak zależnie od tego jak zlokalizowana jest przepuklina i w jakim jest stanie ćwiczenia są dostosowywanie indywidualnie. Na porządku dziennym są bowiem sytuacje, że ćwiczenia pomagające jednej osobie, u drugiej wywołują ból i pogarszają sytuację.
Dlatego program takiej rehabilitacji po przepuklinie powinien być dobierany indywidualnie.

Oczywiście w każdym tego typu treningu mogą, a nawet powinny powtarzać się różne ćwiczenia aerobowe, rozwijające mięśnie i ich elastyczność. Można to nazwać niezbędnym elementem planu treningowego dla osoby ze zwyrodnieniami i dolegliwościami kręgosłupa. Jednak tylko w momencie, gdy wykonuje je prawidłowo pod okiem specjalisty, układającego odpowiedni plan.