Czy można ćwiczyć podczas miesiączki?

Miesiączka to czas w życiu kobiety, kiedy może się gorzej czuć. Powinna wtedy zadbać o siebie, odpocząć, poleżeć, najlepiej z ciepłym termoforem na bolącym brzuchu. Jednak dla wielu z nas te kilka dni w miesiącu są jak dni stracone. Zwłaszcza, kiedy wychodzą z przekonania, że nawet jeśli czują się dobrze to nie powinni ćwiczyć.
Czy to prawda? Czy ćwiczenia podczas miesiączki są dobrym pomysłem?

Ćwiczenia podczas miesiączki – dobry czy fatalny pomysł?

Wiele kobiet chce ćwiczyć podczas swojego okresu, jednak obawia się zapytać swojego trenera lub lekarza. Dlatego my odpowiadamy wam – można ćwiczyć podczas okresu. Jeśli tylko dobrze się czujesz, nie odczuwasz dyskomfortu, bólu czy słabości, jak najbardziej możesz iść na siłownię i ćwiczyć.
Jednak mimo wszystko nie powinnaś zapominać o tej stronie swojej kobiecości. Mocny wysiłek fizyczny podczas miesiączki doprowadza do bardziej intensywnego krwawienia i może wywołać ból. Nawet jeśli masz to szczęście i twoje miesiączki nie są bolesne.

Przeciwwskazania dotyczące ćwiczeń podczas okresu

Można ćwiczyć podczas miesiączki, jednak z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, nie możemy wykonywać ciężkich i intensywnych treningów.
Po drugie zaś istnieje kilka przeciwwskazań medycznych. Kobiey z niskim poziomem hemoglobiny nie powinny ćwiczyć podczas okresu. Najczęściej na taką przypadłość cierpią osoby z dietą ubogą w witaminy lub te, które zmieniły radykalnie dietę i jeszcze przekonują się do nowych rozwiązań.

Ćwiczenia podczas miesiączki – bezpieczne aktywności

Wiele osób mówi o tym, że podczas okresu można bezpiecznie ćwiczyć cardio, mięśnie brzucha, interwały, czy treningi siłowe. Wszystko zależy od tego jak się czujemy.
Mimo wszystko jednak, naszym zdaniem lepiej uważać podczas miesiączki na siłowni. Nasz organizm jest bowiem wtedy osłabiony, zdarzają się zawroty głowy, omdlenia lub nagły, ostry ból mięśni w okolicach podbrzusza.
Żeby tego uniknąć, najlepiej postawić na łagodniejsze i lżejsze treningi. Rozciąganie, może lekki trucht na bieżni lub świeżym powietrzu, sesje yogi, pilatesu lub aerobiku.
Oczywiście zależnie od tego jak się czujemy.

Podsumowanie

Ćwiczenia podczas miesiączki nie są w żaden sposób zakazane. Podczas tych dni możemy wykonywać wiele aktywności, jednak najlepiej aby były one lżejsze i mniej intensywne niż zwykle. Najlepiej przed treningiem podczas miesiączki zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu, który zbada nas czy nie ma żadnych przeciwwskazań oraz trenera. Dzięki temu będziemy w stanie bezpiecznie trenować podczas tych dni.
Pamiętaj o tym, żeby podczas okresu zrezygnować z ciężkich i intensywnych ćwiczeń zastępując je lekkim aerobikiem, yogą, truchtem, czy rozciąganiem.