Będę się więcej ruszać, zacznę ćwiczyć regularnie, wzmocnię swoje ciało…postanowienie zrobione. Ale co dalej? Od czego zacząć ćwiczenia i w czym znaleźć odpowiednią do tego motywację, aby dotrzymać powziętego postanowienia?
Po pierwsze – plan.
Trzeba zacząć od tego, dlaczego chcemy zacząć ćwiczyć. Czy lubimy, ale brakowało czasu, chcemy zrzucić zbędne kilogramy, czy po prostu zacząć się więcej ruszać…
Kiedy się już nad tym zastanowimy, trzeba wybrać rodzaj aktywności fizycznej, która nam najbardziej odpowiada. Dla osób, które mają więcej wolnego czasu i chcą być bardziej aktywne fizycznie, a także preferują ruch na świeżym powietrzu – dobrym rozwiązaniem na początek będą spacery, marsze z kijkami, jazda na rowerze lub bieganie – kiedy już nabierze się troszkę więcej formy.
Dla osób, które wybiorą ćwiczenia w domu, dostępny jest w sieci szereg opracowanych, gotowych treningów – w zależności od tego, nad czym chcemy popracować – czy ma to być tylko wzmocnienie mięśni, czy skupienie się na określonej ich grupie, a może trening ogólny całego ciała, do wyboru jest intensywność i czas trwania treningu. Dla osób z mniejszą ilością czasu ale silną wolą do ćwiczeń również dostępne są takie ćwiczenia. Żeby ćwiczyć w domu nie potrzeba drogich sprzętów, wystarczy silna wola, kawałek podłogi, wygodne buty i mata.
Jeśli ktoś woli ćwiczenia w zorganizowanych grupach lub pod okiem trenera personalnego, wówczas dobrym wyborem będzie siłownia. Należy jednak mieć na uwadze to, że jeśli jest się osobą początkującą w kwestii ćwiczeń lub powraca się do nich po dłuższej przerwie, wówczas nie zaczynamy od treningów siłowych, ale takich z masą własnego ciała, aby je wzmocnić i nauczyć prawidłowych ruchów.
Kiedy już zdecydujemy się, jaka forma ćwiczeń nam odpowiada, wtedy nie pozostaje już nic innego, aby od słów przejść do czynów – i zacząć się ruszać.
Od czego zacząć ćwiczenia?
Dla osoby początkującej zaplanowanie ćwiczeń może okazać się początkowo trudne. Przede wszystkim należy zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na ćwiczenia – jak długo, w jakiej porze dnia i jak często w tygodniu.
Na początek zalecana aktywność to 30 – 60 minut trzy razy w tygodniu. Ważną sprawą jest, aby wybrać takie ćwiczenia, które są różnorodne, rozwijają wydolność i wzmacniają mięśnie. Plan treningowy powinien obejmować wszystkie grupy mięśniowe górnej i dolnej partii ciała, a także brzuch i plecy.
Wykonując ćwiczenia, należy bezwzględnie słuchać swojego ciała, początkowo dobrą ilością powtórzeń będzie 10 – 15, stopniowo należy zwiększać ich ilość i tempo ćwiczeń.