Przejdź do treści

Jak wybrać trenera personalnego?

Wybór trenera personalnego do treningu na siłowni to ważny krok w osiągnięciu pożądanego rezultatu. Wielu nowicjuszy nie ma pojęcia, co robić, jak i w jakiej kolejności. Dlatego pomoc wykwalifikowanego trenera jest bardzo ważna, szczególnie na wczesnych etapach treningu.
Przedstawiamy nasze wskazówki dotyczące wyboru wysokiej jakości trenera personalnego.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

1. Ukończone szkoły oraz kursy i szkolenia

To oczywiste, że powinniśmy mieć większe zaufanie do osób, które są profesjonalistami. Czyli tych, którzy są przeszkoleni i potrafią zorganizować cały proces uczenia się, zmotywować zawodników oraz monitorować stan zdrowia . Zasada jest taka, że im więcej kursów i szkoleń trenerskich ktoś ma ukończonych tym większe prawdopodobieństwo, że będzie potrafił się zająć nami i kształtowaniem naszego ciała.
Przed zatrudnieniem trenera personalnego najlepiej zapytaj go, jakie jest jego wykształcenie i sprawdź, czy w ogóle jest kompetentny do wykonywania pracy, do której się oferuje.

2. Własne doświadczenie sportowe

Musimy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz – każdy może wiedzieć, czym jest niedobór węglowodanów, ale tylko ci, którzy stosując to osiągnęli efekty i wiedzą, że jest to możliwe, będą umieli wesprzeć cię w dążeniu do celu. Teoretycznie każdy też może wiedzieć, czym jest ból mięśni po treningu, ale znowu tylko ten kto go na prawdę czuł, zrozumie co przeżywasz. Bardzo ważne jest, aby osoba, która będzie z tobą pracować, miała pełny obraz tego, jak się czujesz podczas ćwiczeń oraz podczas odpoczynku. Taka wiedza pomoże Twojemu coachowi kompetentnie planować cały proces twojej przemiany.

Jak wybrać trenera personalnego?

3. Polecanie przez innych

Bardzo miło jest wiedzieć, że jesteście w rękach osoby, która wyszkoliła już dziesiątki sportowców, zawodników, a może i mistrzów świata, kraju, czy nawet województwa lub miasta. Takie osiągnięcia będą nam mówić o ogromnym doświadczeniu szkoleniowym jakie posiada kandydat na naszego trenera personalnego.
Praca z ludźmi jest specyficzna, ponieważ nie ma szablonu do pracy, ale do każdego problemu i celu należy podejść indywidualnie, by znaleźć najszybszą drogę do osiągnięcia go. Najlepszy sposób może nam zaproponować tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu.
Zwróć więc uwagę na wyniki, jakie trener osiągnął w stosunku do klientów, czy to wygląd fizyczny, poprawiona postawa czy rozwój umiejętności. Skontaktuj się z osobami, które pracowały z osobą, którą chcesz zatrudnić i o wszystko dopytaj.

4. Bycie samemu wzorem dla innych

Osobisty przykład jest jedną z najważniejszych metod pracy wychowawczej – w ten sposób łatwiej jest mentalnie dotrzeć do umysłu osób, z którymi się pracuje. Ważne jest, abyś zrozumiał, że „otyły dietetyk”, „bezzębny dentysta” i „pryszczaty dermatolog” teoretycznie mogą być dobrymi specjalistami, ale prawdopodobieństwo tak na prawdę jest niewielkie. Dlatego nie ma sensu prosić o pomoc w budowaniu masy mięśniowej kogoś, kto nie sprawia wrażenia osoby kiedykolwiek ćwiczącej fizycznie. Dlatego istotne jest, aby trener wyglądał jak osoba, która dba o swój wygląd i zdrowie oraz żyje w sposób, do jakiego przekonuje swoich podopiecznych.

5. Zaangażowanie w pracę

Możesz spróbować dowiedzieć się czy praca coachingowa jest głównym zajęciem osoby, której chcesz płacić, czy może jest to tylko jedna z jej prac. Jeśli Twój trener pracuje jako kelner, bramkarz i instaluje klimatyzatory w swoim wolnym czasie, prawdopodobnie jest niewystarczająco oddany i zaangażowany w pracę trenerską. Dzięki wiedzy czy trenowanie ludzi to ich główne zajęcie rozpoznasz trenerów, którzy wykonują tę pracę z miłości i pasji, a nie tylko dla dodatkowego dochodu.

6. Ma odpowiedni wiek

Najprawdopodobniej 40-letni trener będzie bardziej kompetentny niż jego 20-letni kolega. Po pierwsze dlatego, że pewnie miał czas wyszkolić większą ilość osób, ale też oczywistym jest, iż doświadczenie nabywa się z wiekiem przepracowanych lat.

Ilość lat to nie jest główne kryterium, którym powinno się kierować. Jednak pozwoli wykluczyć nam część osób których nie warto zatrudniać. Ponieważ wiele osób postanawia zostać trenerem personalnym nie mając wcześniej ukończonych w tym kierunku studiów, szkoleń czy kursów. Nawet więcej! Niektórzy na prawdę nie mają pojęcia o zdobywaniu sprawności fizycznej i treningach. A przecież osoby, które szukają pomocy trenera personalnego, zwykle nie wiedzą nic o treningu i odżywianiu lub mają dość niewielki pojęcie o tym. I w ten sposób często stają się idealnymi klientami, ponieważ cokolwiek im się nie powie to przyjmą to jako prawdę i nie będą drążyć tematu. Klientom nie raz bardzo trudno jest ocenić, czy coach faktycznie coś wie w temacie czy mówi bzdury. Bez względu na Internet, YouTube i dostępność ogromnej ilości przydatnych informacji, musisz mieć jakąś gwarancję, że naprawdę dobrze jesteś kierowany.

Pracę trenera personalnego należy traktować bardzo poważnie. Każde zajęcie, w którym bezpośrednio ma się wpływ na życie ludzi, ma swoją odpowiedzialność, więc naprawdę ważne jest, kogo zatrudniasz. Postępuj zgodnie z wytycznymi, które ci dajemy i bądź bardzo ostrożny w wyborze trenera. A kiedy go wybierzesz będziesz mógł się skupić już tylko na celu treningowym jaki sobie postawiłeś.