Przejdź do treści

Białko przed czy po treningu?

Większość osób, które przechodzą na bardziej zaawansowany trening zastawiają się nad białkiem w treningu. Dokładniej rzecz biorąc kiedy pić białko przed czy po treningu? Jest to ważne, gdyż zapotrzebowanie na białko u sportowca jest wyższe, a mięśnie budowane podczas sesji mają również inne zapotrzebowanie.
Tylko jak to wygląda w praktyce i kiedy najlepiej spożywać dodatkowe białko?

Rola białka w organizmie człowieka

Białko to podstawowy składnik odżywczy, budujący ludzki organizm. Stanowi 20 procent naszego cała, a jego braki są widoczne w stanie naszych mięśni i organów.
To bardzo ważne dla sportowców, którzy powinni spożywać więcej białka niż osoby mniej aktywne fizycznie.
Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że białko odbudowuje i regeneruje tkanki, buduje masę mięśniową rozwijają podczas treningów, wchodzi skład enzymów, hormonów i ciał odpornościowych. Te wszystkie elementy są zaś rozwijane podczas sesji treningowych, zwłaszcza jeśli chodzi o mięśnie i budową masy mięśniowej.
Także bez wystarczającej ilości białka w diecie, sportowiec nie osiągnie wiele nawet podczas najlepszego planu treningowego.
Z tego względu często sportowy oprócz diety bogatej w białka spożywają odżywki białkowe.

Kiedy pić białko przed czy po treningu?

Odżywki białkowe zabierane przez bardziej zaawansowanych sportowców i osoby bardzo aktywne fizyczne są ważnym uzupełnieniem diety. Wspomagają bowiem regenerację mięśni przez co zwiększają możliwości wysiłkowe danej osoby. W przypadku osób, których sesje treningowe są długie, wyczerpujące i opierają się głównie na treningu siłowym mają również dodatkową funkcję. Równoważą straty powstałe przez katabolizm.
Czym jest katabolizm? Jest to proces w naszym organizmie, który zauważalny jest podczas długotrwałego wysiłku fizycznego i polega na rozpadzie białek.
Innymi słowy – długie, wyczerpujące treningi powodują utratę białek w naszym organizmie. I dlatego wielu sportowców przyjmuje odżywki białkowe po treningu.
Jest to sposób na pokrycie strat w białkach w naszym organizmie po wyczerpującym treningu. Odżywka białkowa szybko pokrywa powstałe zapotrzebowanie na białko, dzięki czemu mięśnie regenerują się szybciej i efektywniej budowana jest masa mięśniowa.

Jednak wielu mówi również o tym, że przed treningiem warto spożyć białko? Skąd ta myśl? Cóż, mięśnie odżywione białkiem przed treningiem mogą pomóc nam więcej spalić kalorii i osiągnąć lepsze wyniki.
Trzeba tu podkreślić, że białko przed treningiem będzie dobrą opcją dla osób, które nie mają w planach długiej sesji trening siłowego. Taka opcja jest lepsza przed treningiem fitness lub cardio, który trwa do godziny i ma na celu spalenie kalorii, a nie budowanie masy mięśniowej.

Podsumowanie

Odżywka białkowa po treningu zalecana jest osobom budującym masę mięśniową i wykonującym długie treningi siłowe. Przed treningiem po białko powinny sięgać osoby skupiające się na spalaniu kalorii i robiące treningi cardio lub fitness.