Odżywka białkowa – co daje w diecie?

Będąc początkującym w dziedzinie sportu na pewno nie wiedziałeś ile rzeczy zmieni się w twoim życiu. Oprócz wspaniałej sylwetki, którą zyskujesz, zmienia się twoja garderoba, styl życia i dieta. Skoro zaś mowa o diecie – o co chodzi w temacie odżywek białkowych?
Co dają, po co są i kiedy należy z nich korzystać?

Odżywka białkowa co daje nam białko?

Białko to podstawowy budulec naszych mięśni. Dzięki niemu nasze mięśnie szybciej się regenerują po treningu, co daje większy ich wzrost i więcej ich wytrzymałości. Dodatkowo białko w diecie pozytywnie wpływa na zmniejszenie uczucia głodu, przyspiesza przemianę materii i wyniki zarówno treningu na budowę masy mięśniowej jak i tego odchudzającego.
Dlatego każda dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białek. Bez nich bowiem, nasz organizm nie jest w stanie optymalnie funkcjonować.

Odżywka białkowa co daje w życiu sportowca?

Jak można zauważyć wiele osób bardziej zaawansowanych w tematyce sportu korzysta z odżywek białkowych. Jest to związane z o wiele większym zapotrzebowaniem na ten składnik z ich strony.
Białko, jak już powiedzieliśmy, wspomaga regenerację i budowę mięśni. Dodatkowo jednak, jeśli chodzi o sportowców, białka w odżywkach uzupełniają zapasy składnika, które zostają wytrącone podczas długich treningów.
Według badań, podczas długotrwałych treningów zwłaszcza wysiłkowych, nasz organizm zaczyna spalać białka, aby uzyskać odpowiednią ilość energii. Jest to proces, który ma zapewnić nam poprawne funkcjonowanie podczas wysiłku, jednak z drugiej strony jest on dość groźny. Niedobory białka w diecie osób uprawiających sport może bowiem powodować ból mięśni, ich dłuższą regenerację, a nawet inne poważniejsze dolegliwości.

Odżywki białkowe uzupełniają te starty oraz są świetnym źródłem białka w diecie sportowców. Potrzebują bowiem więcej białka niż są w stanie dostarczyć sobie poprzez zbilansowaną dietę.
Dodatkowo odżywki białkowe są niskokaloryczne i szybko się wchłaniają. Dzięki temu są świetną opcją po treningu, kiedy nasz organizm potrzebuje porządnej i łatwo wchłanialnej dawki białka, aby szybciej rozpocząć regenerację organizmu.

Odżywka białkowa co daje w tematyce zdrowia?

Oprócz tego, że są doskonałym uzupełnieniem diety osób trenujących na bardziej zaawansowanym poziomie mają również wpływ na zdrowie. Poza wspomnianym budowaniem masy mięśniowej i pomocy w procesie odchudzania, dobrze wpływają na układ odpornościowy poprzez zwiększenie obronności organizmu. Regularne spożywanie białka w takiej formie wpływa na zmniejszenie się poziomu złego cholesterolu oraz lepszy wygląd włosów, skóry, paznokci, zębów i kości.