Przejdź do treści

Jakie są fundamenty treningu siłowego?

Zanim zostanie rozpoczęty trening siłowy należy zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami, na czym rzeczony trening polega. Przestrzeganie zasad w takim treningu jest niezmiernie ważne, ponieważ te działania wpływają na jakość uzyskanych rezultatów. Kiedy już zostaną poznane fundamenty treningu siłowego można mieć wtedy pewność, że będzie on odpowiednio zaplanowany i wykonany.

Najważniejsze jest określenie celu i ćwiczenie według planu treningowego.

Przed rozpoczęciem treningu należy określić jego cel. Dzięki temu można dobrać odpowiedni rodzaj treningu, a także jego częstotliwość, długość trwania i dobrać odpowiednio obciążenie.
Trening siłowy może pomóc w zwiększeniu sprawności fizycznej, schudnięciu, wyrzeźbieniu sylwetki, a także zwiększa wytrzymałość siłową – tak więc trzeba się zastanowić, który z tych celów jest do osiągnięcia.

Kiedy już cel zostanie jasno określony, wtedy pojawia się odpowiedni czas na ustalenie planu treningowego. Ścisłe jego przestrzeganie zagwarantuje zachowanie odpowiedniej regularności oraz sprawi, że szybko pojawią się pierwsze efekty ćwiczeń. W dobrze ułożonym planie treningowym powinny znaleźć się informacje, które dotyczą częstotliwości oraz czasu trwania treningów, a także liczby powtórzeń i rodzaju stosowanych ćwiczeń. Ostateczny kształt planu treningowego jest zależny od wybranej metody treningowej.

Prawidłowa technika i dobrze dostosowane obciążenie.

Jest to niezwykle ważna kwestia i ściśle wiąże się ona z szybkością robienia postępów. Jeśli obciążenie będzie zbyt małe, efekty zostaną opóźnione i może to negatywnie wpływać na motywację do ćwiczeń. Z kolei zbyt duże obciążenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie, co w efekcie może skutkować przetrenowaniem, kontuzjami oraz zahamowaniem przyrostu masy mięśniowej.

Pojedynczy i średnio intensywny trening nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Seria powinna być zakończona w momencie nie opadnięcia jeszcze zupełnie z wszystkich sił.
Jedna seria ćwiczeń na mniejsze mięśnie powinna obejmować do 20 powtórzeń maksymalnie, natomiast na większe grupy mięśniowe liczba ta powinna wynosić maksymalnie do 15 powtórzeń.

Dobrze jest wykonywać ćwiczenia przed lustrem, aby kontrolować prawidłową technikę ich wykonania. Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba również skupić się na prawidłowym oddechu.

Fundamenty treningu siłowego – na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

W treningu siłowym, zresztą jak w każdym treningu nie powinno się pomijać rozgrzewki. Jest to bardzo ważny element, ponieważ przygotowuje ona mięśnie do właściwego treningu i powinna trwać przynajmniej 10 min.

Bardzo istotną sprawą jest również odpowiednio ułożona dieta – powinna ona być wysokobiałkowa, co korzystnie wpływa na rozwój mięśni.