Przejdź do treści

Czy będąc przeziębionym można robić trening siłowy?

Jesteś przeziębiony? Gorzej się czujesz, ale nie chcesz zepsuć sobie serii na siłowni? Zastanawiasz się, czy możesz lekko podziębiony iść na kolejną sesję treningu siłowego, który masz w planach?
Opowiemy trochę o tym jak to jest z tematem przeziębienie a trening siłowy w rzeczywistości.

Przeziębienie a trening siłowy – czy koniecznie musisz wziąć przerwę?

Jeśli już trochę trenujesz zapewne wiesz, że wypadnięcie z rytm ćwiczeń nie brzmi groźnie, ale takie może być. Jedna nieobecność na zaplanowanym treningu oznacza bowiem zmniejszenie efektów i dłuższe czekanie na wymarzone rezultaty. Jednak, czy warto igrać z przeziębieniem na siłowni, by nie stracić takiej serii?

To zależy od dokładnego stanu naszego organizmu i naszego samopoczucia.
Trzeba bowiem się liczyć, że podczas normalnego treningu nasze mięśnie doznają tak zwanych mikrourazów. Później regenerują się już silniejsze i tak naprawdę wygląda nasz trening. Prawidłowo funkcjonujący organizm szybko się regeneruje i jest w stanie wzmocnić tkanki.
Jednak organizm, który w pierwszej kolejności mierzy się z infekcją nie podoła temu. Przynajmniej tak szybko. Dlatego po treningu siłowym podczas przeziębienia możemy być w efekcie dłużej przykuci do łóżka przez zakwasy i ból nie zregenerowanych mięśni.

Druga sprawą o której warto wiedzieć jest wysiłek. Generalnie, kiedy jesteśmy wypoczęci mamy dużo siły i osiągamy lepsze wyniki. Ale podczas choroby nie ma co się oszukiwać – nasze wyniki mocno spadają razem z wydolnością. Czujemy się więc jeszcze bardziej zmęczeni niż normalnie. Przy okazji jesteśmy również w złym nastroju, bo nie spełniliśmy założeń danego treningu.
Nie wpłynie to dobrze również na nasze zdrowie.
Nasz organizm po treningu musi się bowiem zregenerować, więc wracamy do tematu omawianego wyżej.

Jak więc widać pójście na sesję treningu siłowego podczas przeziębienia może nam zaszkodzić, zamiast pomóc. Nie dość, że nasz organizm będzie w gorszej kondycji, to najprawdopodobniej wydłużymy okres choroby i potencjalnie zarazimy innych.
Chyba, że..

Ćwiczenia podczas przeziębienia

…wybierzemy inną drogę. Jeśli bardzo zależy ci na ćwiczeniu danego dnia i nie chcesz odpuścić aktywności możesz zrobić kilka rzeczy.
Po pierwsze zamiast iść na siłownię, wybierz mimo wszystko ćwiczenia w domu. W ten sposób nie zarazisz nikogo, a jeśli poczujesz się gorzej, możesz od razu położyć się do łóżka pod pierzynę.
Po drugie zamiast treningu siłowego wybierz rozciąganie. Trening siłowy podczas przeziębienia dla naszego organizmu to zdecydowanie za dużo. Ale spokojne rozciąganie jest jak najbardziej na plus. Możesz je wykonać w domu, zawsze zaliczysz jakąś aktywność, a w dodatku po nim możesz się poczuć nieco lepiej. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać.