Wzorce ruchowe – czym są i dlaczego są tak ważne podczas treningu?

Znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka

Aktywność fizyczna, to obok odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety, bardzo ważny element w życiu każdego człowieka. Dla dobrego samopoczucia, dobrej kondycji i zdrowia, każdy powinien regularnie podejmować aktywność fizyczną. Podczas treningu trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, takich jak odpowiedni strój i obuwie, nawadnianie, odpowiedni oddech, ale także wzorce ruchowe.

O co chodzi z tymi wzorcami ruchowymi?

Jeśli trenujesz, albo trenowałeś na siłowni, na pewno zdarzyło ci się słyszeć o wzorcach ruchowych. Są one bardzo ważne, ponieważ trening to także poprawa motoryki i ewentualnych wad postawy osoby ćwiczącej. Odpowiedni trening to taki, który wykonywany jest z wykorzystaniem techniki ruchów, dzięki którym możemy między innymi zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji. Jeśli ćwiczysz nieodpowiednio efekty treningów nie będą tak spektakularne jak oczekujesz, a mogą być również w ogóle niezauważalne. Istnieje siedem podstawowych wzorców ruchowych, które powinna znać i stosować każda trenująca osoba. Oto one:

  1. Ruch rotacyjny – ruchy, które wykonujemy przy okazji wszelkiego rodzaju skrętów,
  2. Wypychanie – tego rodzaju ruchu angażują określone mięśnie, podczas wypychania,
  3. Przyciąganie – dotyczą angażowania głównie górnych części ciała,
  4. Wykrok – szczególnie znany osobom, które ćwiczą mięśnie ud. Angażujemy tutaj jedną stronę ciała, przydatne w celu wyrównania dysproporcji,
  5. Przenoszenie – angażujemy mięśnie głębokie,
  6. Dominująca praca kolan – przykładem może być przysiad,
  7. Dominująca praca bioder – skurcze prostowników, na przykład martwy ciąg.

We wzorcach ruchowych chodzi głównie o to, że nasze ciało aby wykonać określone ćwiczenia i podjąć wysiłek, używa określonych postaw i mięśni. Tak jak, na przykład podczas podnoszenia ciężkiego pudełka z ziemi, powinniśmy przyjąć odpowiednią postawę i technikę, tak samo podczas ćwiczeń powinniśmy zadbać o te aspekty. O odpowiednie wzorce ruchowe powinniśmy dbać, ponieważ dzięki temu efekty naszych ćwiczeń będą widoczne, a kontuzje mocno ograniczone. Wzorce ruchowe to więc bezpieczne ćwiczenie. Warto je wykorzystać także w celu korygowania wad postawy. Jakieś niedoskonałości ma każdy, dlatego warto się ich pozbyć właśnie poprzez odpowiedni trening. Przykłady ciekawych treningów znajdziesz na przykład na stronie trenuje.pl. Jeśli wolisz udać się do specjalisty, na pewno pomoże ci trener na siłowni, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, ilość powtórzeń i serii. Wymienione siedem wzorców ruchowych, to podstawowe wzorce ruchowe człowieka, są więc bardzo ważne. Trening można odpowiednio modyfikować w taki sposób, aby dał najlepsze efekty i spełnił twoje oczekiwania.

Warto ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera, ponieważ sami często nie jesteśmy w stanie zauważyć błędów, które popełniamy albo nie potrafimy się ich wyzbyć. Profesjonalista pomoże nam, a dzięki jego pomocy nasze treningi będą efektywniejsze i przyjemniejsze. Jeśli nie chcesz korzystać z usług trenera, możesz za pomocą telefonu nagrać swój trening. Wystarczy, że ustawisz telefon w odpowiednim miejscu i włączysz nagrywanie w odpowiednim momencie. Po treningu pozostaje ci już tylko obejrzeć materiał, przeanalizować, wyciągnąć wnioski i poprawić swój sposób ćwiczenia. Ilość wzorców ruchowych, serii i powtórzeń zależy wówczas od ciebie, możesz więc swobodnie modyfikować swój trening.

Podsumowanie

Dobra kondycja jest bardzo ważna nie tylko w kwestii wyglądu. Ma również ogromny wpływ na dobre samopoczucie, stan zdrowia. Aby trening był efektywny, przyjemny i przede wszystkim bezpieczny, należy go odpowiednio wykonywać i pamiętać o regularności, która jest niezbędna. Trening zgodnie ze wzorcami ruchowymi to bardzo dobra droga do osiągnięcia zamierzonych efektów, zminimalizowania albo całkowitego wyeliminowania ryzyka kontuzji. Taki trening również pomaga nam w walce z wadami postawy, które są dosyć powszechnym problemem. Taki trening najlepiej wykonać z profesjonalnym trenerem, który odpowiednio doradzi i dobierze formę.