Rozciąganie ciała – cudowny sposób na utrzymanie zdrowego ciała i dobrej postury

Rozciąganie to ważna czynność o której często zapominamy, nawet jeśli uprawiamy sport. Jest to bardzo szkodliwe, gdyż każdy powinien rano i wieczorem się rozciągać, by wspomagać działanie swoich mięśni, zaś osoby uprawiające sport powinny rozciągać się również po treningu.
Czemu rozciąganie ciała jest takie ważne i jak służy naszemu zdrowiu?

Rozciąganie ciała – jak działa?

Rozciąganie ciała najbardziej wpływa na struktury kurczliwe, to jest mięśnie i ścięgna. Ma to związek z ich budową. Zbudowane są z miofilamentów, które podczas wykonywania czynności przesuwają się i rozciągają.
Regularne rozciąganie tych elementów naszego ciała powoduje wydłużenie tych elementów, co wpływa na długość mięśnia. Tak jak trening siłowy zwiększa objętość mięśnia, to rozciąganie jego długość.

Efekty regularnego rozciągania ciała

Efektami są więc mniejsze problemy z napięciem mięśniowym – a nawet brak tej przypadłości, rozluźnienie ciała, większa elastyczność i zakres ruchomości w stawach.
Rozciąganie poprawia również późniejszą regenerację mięśni, dlatego wskazane jest po treningu.
Po odpowiednim rozciąganiu jesteśmy mniej narażeni na wszelkie urazy. Wydłużone, rozluźnione mięśnie są bowiem przygotowane do przyjęcia następnych obciążeń. Bez rozciągania ich możliwości są znacznie zmniejszone.
Stretching również bardzo dobrze wpływa na dotlenienie komórek i mięśni oraz ogólną poprawę krążenia krwi, a co za tym idzie tlenu w organizmie.
Lepiej dotlenione mięśnie to mięśnie, które lepiej utrzymują poprawną postawę ciała. Osoby, które mają problem z garbieniem się lub odczuwają ból w plecach powinny się rozciągać częściej.
Nie można również ukryć, że jako aktywność fizyczna jest najlepszą metodą na obniżenie poziomu stresu, rozluźnienie napiętych mięśni i oczyszczenie umysłu po całym stresującym dniu.

Rozciąganie ciała dla kogo?

Stretching jest polecany dla każdej grupy wiekowej i zawodowej. Szczególnie jednak powinny zainteresować się nim osoby, które odczuwają sztywność mięśni i bóle napięciowe, prowadzą głównie siedzący tryb życia i nie są aktywne fizycznie, chcą utrzymać poprawną postawę i cenią sobie elastyczność mięśni, często wykonują ćwiczenia siłowe lub prowadzą aktywny tryb życia.
Ogólnie rozciąganie rozluźnia napięte mięśnie, poprawia ich elastyczność i wytrzymałość. Dlatego uznaje się, że każda osoba powinna się rozciągać. Zwłaszcza jeśli chce uniknąć poważnych kontuzji, ma problemy z postawą lub chce utrzymać poprawną posturę jak najdłużej, prowadzi siedzący tryb życia i nie ma czasu, bądź ochoty na większą aktywność fizyczną.