Przejdź do treści

Cardio codziennie – zdrowo, czy niezdrowo?

Osoby silnie zmotywowane na ćwiczenia – które chcą szybciej uzyskać efekty, lubią ćwiczyć i mają ochotę na to codziennie lub mają ważne zawody przed sobą – zastanawiają się czasami nad cardio codziennie. Te ćwiczenia uznaje się bowiem za dobry sposób by spełnić większośc oczekiwać ludzi – ładna sylwetka, utrata wagi, lepsza kondycja i ogólny stan zdrowia. Jednak ile w tym prawdy i czy w ogóle można uprawiać cardio tak często?

Ogólne ćwiczenia codziennie

Jeśli chodzi o ćwiczenia codziennie to zarówno w teorii, jak i w praktyce lepiej to pole zostawić osobom bardziej zaawansowanym w ćwiczeniach. Ktoś kto ćwiczyć już pół roku lub rok sumiennie i widzi rezultaty już mógłby spróbować codziennych ćwiczeń.
Jednak osoba początkująca nie powinna tego robić. Codzienne ćwiczenia mogą źle wpłynąć na jej organizm, który nie jest przystosowany do takiego wysiłku.

Czy cardio codziennie to dobry pomysł?

Ogólnie rzecz biorąc cardio to ćwiczenia mające przyspieszyć pracę serca na mniej więcej stałym poziomie. Na przykład marsz, pływanie, jazda na rowerze.
Niesie to wiele właściwości zdrowotnych, jak dotlenienie organizmu, poprawa funkcjonowania układu krążenia, zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych, lub wspomaganie walki z nimi.
Biorąc to pod uwagę spacer może być ćwiczeniem cardio.
Tak więc można ćwiczyć cardio dzień w dzień, jednak na niskim poziomie. Tak, aby codziennie nie podnosić sobie za dużo tętna. Czyli codziennie spokojny spacer, czy jazda na rowerze.
Codziennie ćwiczenia, podczas których przez 40 minut podnosimy tętno maksymalne o 70% może nie wpłynąć na nas dobrze. Możemy sobie tym nawet zaszkodzić. Przetrenowanie mięśni w takim wypadku jest niemal gwarantowane. Z tym zaś może przyjść zniechęcenie do ćwiczeń, spadek motywacji, trudność w zwykłym poruszaniu się na skutek zakwasów lub pogorszenie wyników.

Dlaczego w treningu cardio trzeba pamiętać o regeneracji?

Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, pracujące mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Bez niej zamiast odpowiednich wyników możemy uzyskać jedynie kontuzję, zmęczenie i zniechęcenie do dalszego dbania o swoje zdrowie. To zaś nie jest efekt o który nam chodzi.

Podsumowanie

Trening cardio to zarówno marszobieg pod górkę jak i zwykły spacer. Dlatego w teorii możemy wykonywać go codziennie. W praktyce jednak, niektóre plany treningowe podnoszą nasze tętno za bardzo, jak na codzienny prawie godzinny wysiłek. Tego typu treningów nie powinniśmy wykonywać codziennie, gdyż mogą nam zaszkodzić.
Codziennie powinniśmy za to wykonywać trening cardio na tak zwanym niskim poziomie. Jest to właśnie spacer, czy jazda na rowerze. Zaś jeśli chodzi o ćwiczenia bardziej wysiłkowe, które mocno podnoszą tętno to powinniśmy zawsze je ograniczać do maksymalni 3-4 w tygodniu. Nawet jako osoby bardziej doświadczone.