Alarmujące symptomy
Bolący kręgosłup, towarzyszący nierzadko ogólnemu przemęczeniu, to zmora dzisiejszych czasów. Uskarża się na niego wielu pracowników biurowych, którzy pracę swą wykonują głównie w pozycji siedzącej, chociaż nie jest to regułą – ból kręgosłupa może przydarzyć się każdemu z różnych przyczyn, niezależnie od branży w jakiej się pracuje. Jedną z częściej spotykanych przyczyn tego bólu są osłabione mięśnie brzucha i grzbietu, których zadaniem jest bycie swego rodzaju obudową podtrzymującą Twój kręgosłup. Osłabienie wspomnianych partii mięśniowych często jest pokłosiem mało aktywnego trybu życia, choć zdarza się, że uskarżają się na niego również sportowcy uprawiający dyscypliny, które nie angażują do pracy mięśni grzbietu i brzucha. Przykładem takiej dyscypliny może być choćby popularne i dostępne dla wszystkich bieganie.
Jeśli mimo zachowywania prawidłowej sylwetki w pracy bolą Cię plecy, bądź w trakcie treningu biegowego czujesz, że Twój kręgosłup sprawia Ci coraz mocniejszy dyskomfort, powinieneś pomyśleć o tym, by wzmocnić mięśnie brzucha.
Jaka jest rola mięśni brzucha?
Powiedzieć, że mięśnie brzucha pełnią w naszym ciele tylko jedną, konkretną funkcję, to jakby nie powiedzieć nic. Jedną z istotniejszych funkcji tych mięśni jest ochrona naszych narządów wewnętrznych (między innymi wątroby, trzustki, dwunastnicy czy żołądka) przed uszkodzeniami do których mogłoby dojść w trakcie najprostszego ruchu czy wysiłku. Mięśnie brzucha są także istotnym czynnikiem wpływającym na stabilizację kręgosłupa, a także całej sylwetki jako takiej. Biorą one również w procesie oddychania, co można łatwo zaobserwować biorąc głębokie wdechy, czy wypuszczając z siebie powietrze przy wydechu.
Uwzględniając ogrom funkcji pełnionych przez mięśnie brzucha, warto zadbać o to, by były one sprawne i odpowiednio silne. Jest to klucz do redukcji bólu pleców i dobra inwestycja we własne zdrowie.
Jak wzmocnić mięśnie brzucha?
Dbanie o mięśnie brzucha nie wymaga specjalistycznych sprzętów, ani długich godzin spędzanych na siłowni. Ćwiczenia, które wpłyną korzystnie na kondycję naszego brzucha są z reguły łatwe, a jedyne co jest nam potrzebne do ich wykonania, to – poza samozaparciem i dobrymi chęciami – odrobina wolnej przestrzeni i fragment podłogi.
Poniżej znajdziesz trzy proste w wykonaniu ćwiczenia, które pozwolą Ci wzmocnić mięśnie brzucha.
Klasyczne brzuszki – By prawidłowo wykonać to ćwiczenie, należy położyć się na podłożu i ugiąć nogi w kolanach tak, by nasze stopy dotykały podłoża. Swoje dłonie trzymamy za głową, starając się by łokcie były rozłożone odpowiednio szeroki. Napinamy brzuch, odrywając przy tym górny odcinek kręgosłupa o podłoża. Ważne przy tym jest nie ułatwianie sobie ćwiczenia oszustwami – patrzymy w górę i nie ruszamy głową! Jeden z częstszych błędów popełnianych przez amatorów w przypadku tego ćwiczenia, to przyciąganie brody do klatki piersiowej. Cały czas należy pamiętać o tym, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie odrywał się od podłoża w obu fazach ćwiczenia.
Wiosłowanie – By wykonać to ćwiczenie, siadamy wygodnie na podłodze i uginamy nogi w kolanach. Jako następny krok, przyciągamy kolana do klatki piersiowej, jednocześnie podwijając pod spód odcinka lędźwiowego kręgosłupa, trzymając uniesione ręce – wykonujemy nimi ruchy imitujące wiosłowanie, w tym samym czasie prostując całkowicie nogi. Istotne jest tu napięcie mięśni brzucha.
Brzuszki połączone z nożycami – Ponownie, by wykonać to ćwiczenie, kładziemy się na podłodze na plecach. Nogi prostujemy i unosimy w górę, a ręce splatamy za głową pamiętając o szerokim rozstawieniu łopatek. Jako kolejny krok, odrywamy łopatki od podłoża, napinamy mięśnie brzucha i wykonujemy nogami pionowo nożyce, dbając o ściąganie palców stóp.