Przejdź do treści

Białko – przed czy po treningu?

Rola białka w organizmie człowieka

Śledząc odpowiednie fora tematyczne, będąc świadkiem rozmów w szatniach klubów sportowych lub basenów, czy oglądając reklamy, możemy często usłyszeć ludzi, którzy zachwalają przyjmowanie białka. By nie powtarzać bezrefleksyjnie ich zdania, warto przyjrzeć się temu, czym jest białko i jaką rolę pełni ono w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Białka, zwane również proteinami, to jedne z najważniejszych makroskładników, które powinno dostarczać się organizmowi w ramach codziennej diety. Pełnią one wiele niesamowicie istotnych funkcji. Wpływają one na przemiany metaboliczne przemiany w organizmie i stanowią źródło dużej ilości energii, będąc jednocześnie budulcem struktur organicznych ciała. Niestety, świadomość ludzi o właściwościach białka i konieczności dostarczania jego odpowiedniej ilości w odpowiednio dobranej diecie wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego nierzadko można spotkać się z przykładem drastycznych niedoborów tego makroskładnika.

Przyjmować białko przed treningiem czy po nim?

Omiatając siłownię wzrokiem, możesz na pewno zauważyć wielu ćwiczących spożywających odżywki białkowe w różnej formie przed treningiem, lub też po nim. Możesz zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście musisz korzystać z tego typu suplementu, by odpowiednio odżywić organizm i wspomóc siebie samego w osiągnięciu upragnionych celów treningowych.

Otóż, odżywki białkowe to najprawdopodobniej jedna z lepszych możliwych inwestycji, której możesz dokonać podczas zakupu w specjalistycznym sklepie. Białko to bardzo praktyczny i wygodny w użyciu suplement, którego istotność w diecie a także pozytywny wpływ na budowanie tkanki mięśniowej była już niejednokrotnie udowadniana w badaniach prowadzonych przez specjalistów, choć by znaleźć potwierdzenie tej tezy nie trzeba daleko sięgać – wystarczy, że spojrzysz na co większych kolegów z siłowni. Gdy nabędziesz już dobrej jakości odżywkę, pozostaje pytanie czy powinieneś przyjąć białko przed treningiem czy po nim jego ukończeniu.

To kiedy mam to wypić?

Pomimo tego, iż bezsprzecznie zachodzi potrzeba jedzenia białka przed treningiem, to dopiero gdy go ukończymy, rola aminokwasów staje się istotniejsza. Mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie treningu, podczas procesu regeneracji powiększają włókna mięśniowe i wzmacniają je. Koniecznym krokiem do zapewnienia poprawnego przebiegu tego procesu jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka. Wylicza się ją bazując na wadze konkretnej osoby, chociaż z zasady jest to mniej więcej 25 do 30 gramów w posiłku, czy też shake’u potreningowym.