Przejdź do treści

Najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u kobiet po ciąży

Ekspertki z dziedziny zdrowia i fitnessu podkreślają, że jednym z najważniejszych aspektów powrotu do formy po ciąży jest wzmocnienie mięśni brzucha. Po porodzie można spotkać się z problemem osłabienia mięśni brzucha, które są poddane ogromnym zmianom w czasie ciąży. Dlatego w tym artykule podpowiadamy najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha u kobiet po ciąży.

 1. Skłony boczne z chodzeniem
  Skłony boczne są doskonałym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha po ciąży. Warto wykonywać je regularnie, a ilość powtórzeń stopniowo zwiększać. Dodatkowo, możemy je połączyć z chodzeniem. Stań prosto, a następnie delikatnie pochyl się na bok, unosząc jednocześnie prawą rękę w górę. Powtórz to samo z drugiej strony. Może to być prosty sposób, aby powoli przywrócić naszemu brzuchowi dawny wygląd.

 2. Plank
  Plank to jedno z najbardziej skutecznych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni brzucha. Warto go wykonywać po ciąży, ale z umiarem. Początkowo możemy zacząć od kilku sekund i stopniowo zwiększać czas utrzymywania pozycji. Leżąc na podłodze, oprzyj się na przedramionach i palcach stóp, utrzymując prostą linię od pięt do głowy. Utrzymuj tę pozycję tak długo, jak tylko potrafisz. Plank to świetne ćwiczenie dla kobiety po ciąży, ponieważ angażuje wiele grup mięśniowych w core’cie (brzuch, plecy, miednica).

 3. Klasyka – ściskanie brzucha
  Podstawowe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha, które jest znane wszystkim. Leżąc na plecach, zegnij kolana i umieść stopy na podłodze. Umieść dłonie na skrzyżowanych na piersiach rękach lub zepnij je za głową. Powoli unosimy się do momentu, gdy dolna część pleców jest uniesiona od podłogi. Utrzymujemy tę pozycję przez kilka sekund i powtarzamy kilka razy.

 4. Ćwiczenie heel slide
  Heel slide to kolejne skuteczne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha. Połóż się na plecach, zegnij kolana i stopy postaw na podłodze. Następnie wykonuj wolne, płynne ruchy, przesuwając stopy w kierunku pośladków i z powrotem. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pamiętaj o utrzymywaniu napięcia w mięśniach brzucha.

 5. Ćwiczenie mariny
  Ćwiczenie mariny polega na leżeniu na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy na podłodze. Ręce rozłożone na bokach, dłonie w dół. Podczas wykonywania ćwiczenia unosimy jedno kolano do klatki piersiowej, jednocześnie dociskając do niego drugi łokieć. Wytrzymujemy w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powoli opuszczamy kolano i łokieć. Powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę.

 6. Ćwiczenie rower
  Ćwiczenie rower znane jest wszystkim, a przy okazji doskonale wzmocni nasze mięśnie brzucha. Leżąc na plecach, unieś nogi do góry i zacznij wykonywać ruchy, jakbyś pedałował na rowerze. W miarę możliwości utrzymuj ściskanie brzucha, aby angażować mięśnie.

 7. Ćwiczenie z leżenia na brzuchu
  Aby wzmocnić mięśnie brzucha, nie można zapomnieć o ćwiczeniach z leżenia na brzuchu. Połóż się na brzuchu, opierając się na przedramionach i palcach stóp. Następnie unieś tułów i jednocześnie utrzymuj napięcie w mięśniach brzucha. Wytrzymuj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powoli opuść się na podłogę. Powtórz ćwiczenie kilka razy.