Każdy kto uczęszcza na siłownię ma do czynienia z treningiem cardio. Dla niektórych jest to forma rozgrzewki przed właściwym treningiem, dla innych podstawa ćwiczeń. Cardio a interwały to treningi, które można realizować w jednym planie treningowym, a nawet trzeba, ponieważ to właśnie ćwiczenia cardio odpowiadają za poprawę wydolności całego organizmu, co z praktyce oznacza, że są wyjątkowo dobrym wstępem do intensywniejszych ćwiczeń. Na czym właściwie polega trening cardio?
Podstawa ćwiczeń na siłowni
Trening cardio to ćwiczenia, których zadaniem jest poprawienie wydolności organizmu oraz rozgrzanie mięśni przed znacznie mocniejszym wysiłkiem. Do takich ćwiczeń zaliczamy na przykład bieganie, które może odbywać się w siłowni na bieżni albo w parku. Powinien trwać nie krócej niż trzydzieści minut i z całą pewnością nie dłużej niż godzina. Jest oto trening z gatunku wytrzymałościowych, dlatego bardzo ważnym jest, aby nie przerywać ćwiczenia, gdy nie ma ku temu żadnych poważnych podstaw. Ćwiczenia mogą również polegać na jeżdżeniu na rowerku lub zwykłym rowerze, a nawet na pływaniu. To intensywne, aczkolwiek w skali wszystkich ćwiczeń niezbyt wymagające treningi. Znacząco wpływają jednak na kondycję całego ciała, dotleniają mięśnie i poprawiają funkcjonowanie wszystkich układów znajdujących się w ciele człowieka. Największy wpływ mają jednak na serce, dlatego tak ważnym jest, aby tego typu treningi realizować regularnie.
Treningi interwałowe
Cardio a interwały można ze sobą łączyć, choć trzeba przyznać, że osoby niezbyt doświadczone powinny ostrożnie rzucać się na głęboką wodę i dobierać ćwiczenia w taki sposób, aby nie obciążyć zbytnio organizmu. Treningi interwałowe znacząco różnią się od treningów cardio. Przede wszystkim różnią się pod względem czasu. Interwały są nieco krótsze, bo powinny trwać nie więcej niż dwadzieścia minut, aczkolwiek są o wiele bardziej intensywne. Po takim treningu zakwasy są gwarantowane, ale również gwarantowana jest piękna sylwetka. To jedne z tych ćwiczeń, które mają największy wpływ na rozrost tkanki mięśniowej, dlatego wielu trenerów personalnych uwzględnia tego typu ćwiczenia w planach treningowych. Zasadą treningów interwałowych jest przeplatanie ogromnego wysiłku z wysiłkiem znacznie mniejszym. W tym wypadku nie liczy się zestaw konkretnych ćwiczeń, ale metoda ich wykonywania. Po kilku minutach intensywnego ćwiczenia następuje chwila „odpoczynku” w postaci mniej intensywnego działania po to, by po chwili znów rzucić się w ćwiczenie intensywne.