Strona główna > Aktualności > Idealny trener personalny, czyli sportowiec, lekarz, dietetyk i psycholog w jednym

Dodano 2019-09-04 (komentarzy 0)

Idealny trener personalny, czyli sportowiec, lekarz, dietetyk i psycholog w jednym

Wróć do listy artykułów
Idealny trener personalny, czyli sportowiec, lekarz, dietetyk i psycholog w jednym

Jak zaistnieć w środowisku jako trener personalny? W całą pewnością odpowiedni PR i atrakcyjne opakowanie, w postaci strony internetowej czy aktywności w ramach social media - mogą sprawić wrażenie, że ktoś będzie postrzegany przez otoczenie jako prestiżowy trener personalny. Nie sprawi to jednak, że będzie nim w rzeczywistości, która w ostatecznym rozrachunku wszystko weryfikuje. Dobra opinia i renoma prawdziwego specjalisty, niezależnie od dziedziny - wymaga czasu i jest zdeterminowana przez szereg czynników - m. in. wszechstronnej wiedzy teoretycznej i  praktycznej oraz indywidualnych umiejętności pedagogicznych. Nie wystarczy bowiem, że ktoś jest dobrze wyszkolony i dysponuje doświadczeniem, ponieważ musi umieć właściwie wiedzę tą przekazać, biorąc pod uwagę predyspozycje motoryczne oraz mentalne konkretnego klienta. To z pewnością niezbędne elementy dla zbudowania odpowiedniego autorytetu, dzięki któremu można stać się pożądanym fachowcem na rynku z zakresu świadczenia usług treningu personalnego.

Na rynku przybywa osób, którzy oferują swoje usługi jako trenerzy personalni, pomimo, że nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i przeszkolenia w tym zakresie. Na szczęście sukcesywnie rośnie też grono świadomych klientów, co przekłada się na lepszą jakość usług. W dzisiejszych czasach, żeby zaistnieć w świadomości dużej grupy potencjalnych klientów jako wysokiej klasy specjalista od treningu personalnego, konieczna jest wszechstronność i łączenie w pracy z "podopiecznym" wiedzy z wielu dziedzin.

Dobry trener musi dysponować kompletną znajomością metod treningowych, stosowanych w danej dyscyplinie sportu bądź dla uzyskania pożądanego efektu fizycznego. Reputacja i wartość trenera wzrasta, jeśli posiada on zawodniczą przeszłość albo jest czynnym praktykiem jakiejś aktywności. Oprócz tego, spec od zajęć personalnych powinien dysponować podstawową wiedzą z obszaru fizjoterapii, niekoniecznie do celów terapeutycznych, ale głównie dla ograniczenia ryzyka wystąpienia kontuzji podczas treningów. Autorytet trenera personalnego rośnie także, gdy jest on w stanie wykorzystać ogólną wiedzę medyczną w zakresu układu krążenia, oddychania czy funkcjonowania układu nerwowego. Istotnym elementem podnoszącym pułap efektywności ćwiczeń, jest odpowiednia dieta, dlatego też klasowy trener personalny, musi znać zasady zdrowego odżywiania oraz dysponować dużą świadomością żywieniową. Zdarza się, że w treningi wkrada się monotonia, a osoba ćwicząca zaczyna odczuwać znużenie, miewa problem z koncentracją i w konsekwencji właściwą motywacją. Predyspozycje psychologiczne to kolejna zaleta, dzięki której najlepsi trenerzy personalni potrafią przełamywać takie stany oraz pomagać odnajdywać i pobudzać wewnętrzną energię do kontynuowania dążenia do nakreślonego celu.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)